ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI RUCHU DROGOWEGO SPECJALISTYCZNYM SPRZĘTEM KONTROLUJĄ STAN TECHNICZNY POJAZDÓW
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego już od kilku miesięcy użytkują specjalny ambulans diagnostyczny wyposażony w urządzenia do sprawdzania stanu technicznego pojazdów. Wczoraj między innymi kontrolowali poziom sadzy w spalinach pojazdów.
Specjalistyczny furgon to w policyjnym żargonie "ETDiE", czyli pojazd Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii - mini-stacja diagnostyczna na kółkach. Takie same furgony wykorzystywane są przez policjantów w całej Polsce. Sprzęt, który jest na ich wyposażeniu wymaga od policjantów ukończenia specjalistycznych szkoleń. Zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczą w takich szkoleniach przez cały rok podnosząc swoje kwalifikacje. Dzięki temu w pełni mogą korzystać z urządzeń w jakie wyposażony jest Fiat Ducato ETDiE:
- analizator spalin,
- dymomierz,
- przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdów,
- miernik poziomu dźwięku pojazdów,
- wysokościomierz teleskopowy,
i podczas swoich służb na drodze gruntownie sprawdzać stan techniczny kontrolowanych pojazdów.
W samochodzie są też sprzęty, dzięki którym możliwa jest dokładna kontrola - np. lustro na wózku, specjalny kojec do obserwacji podwozia samochodu. Natomiast część środkowa furgonetki jest mini-biurem, można tu dokumentować przebieg służby, weryfikować dokumenty. Samochód jest wyposażony jest również w klimatyzację i dodatkowe zasilanie przeznaczone dla urządzeń diagnostycznych. Dzięki specjalistycznemu wyposażeniu zielonogórscy policjanci mogą skutecznie eliminować z dróg pojazdy niesprawne technicznie i zatruwające środowisko.
Wczoraj policjanci za pomocą dymomierza sprawdzali ilość sadzy w spalinach samochodów ciężarowych z silnikami diesla. Wszystkie sprawdzone pojazdy nie przekraczały dopuszczalnych norm.
Policjanci podczas swoich patroli często korzystają również z przyrządu do pomiaru przepuszczalności światła w szybach pojazdów. W minioną niedzielę uwagę policjantów zwrócił samochód z bardzo ciemnymi szybami. Po kontroli i pomiarze okazało się, że szyby nie przepuszczają wystarczającej ilości światła – dowód rejestracyjny pojazdu został więc przez policjantów zatrzymany. Dodatkowo – co zaskoczyło policjantów – 25-latka za kierownicą samochodu nigdy nie miała uprawnień do kierowania. W samochodzie razem z kobietą było jej dwuletnie dziecko. Wniosek o ukaranie 25-latki za to wykroczenie został wysłany do sądu.
Pamiętajmy:
Kierujący, których pojazdy nie spełniają wymogów określonych przepisami prawa, muszą się liczyć z utratą dowodu rejestracyjnego, który zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. Ponadto kierujący za zły stan techniczny pojazdu może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20 do 3000 zł.
Warunki techniczne jakie musi spełniać pojazd oraz niezbędne jego wyposażenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2013 r. nr 32 poz. 951).
Art. 66. ust. 1, pkt 3) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128 z późn. zm.) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.
Art. 132. ust. 1. pkt 1) c) Ustawy – Prawo o ruchu drogowym określa, że policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. W tym przypadku, policjant nie może zezwolić na używanie pojazdu przez kierującego.