Aktualności

WSPÓLNIE DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Data publikacji 12.09.2023

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspólnie z kolegami z Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali wczoraj trzeźwość kierujących pojazdami ciężarowymi. Zatrzymany został 53-letni kierujący, który miał w organizmie 0,7 promila alkoholu.

Działania „Trzeźwość”, czy „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską drogówkę. Obecne już od kilkunastu lat na drogach całego powiatu, obecnie przybierają różne formy – od badań prowadzonych w krótkim okresie na jednym odcinku drogi gdzie kilkunastu policjantów sprawdza bardzo wielu kierujących po pojedyncze patrole na mniej uczęszczanych drogach sprawdzające przez pewien okres czasu wszystkie przejeżdżające pojazdy. Każdy policyjny patrol zielonogórskiej Policji podczas swojej służby może kontrolować stan trzeźwości kierujących pojazdami.

Co pewien czas nasze działania są bardziej intensywne - tak jak wczoraj - wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowaliśmy trzeźwość kierujących pojazdami ciężarowymi. Rano zatrzymany został kierujący samochodem Mercedes 53-latek, który miał w organizmie 0,7 promila. Jego prawo jazdy zostało zatrzymane, a za swój czyn straci także uprawnienia zawodowego kierowcy... Mężczyzna powiedział policjantom, że poprzedniego wieczora wypił kilka piw...

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 ‰) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 ‰ do 0,5 ‰) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

 

 • grupa policjantów bada trzeźwość kierowców tira.
  #1
 • Policjanci badają trzeźwość kierowców samochodów wielotonowych.
  #2
 • Dwójka policjantów a w tle tir.
  #3
 • Policjanci badają alkomatem trzeźwość kierowcy tira.
  #4
 • Samochód inspekcji drogowej obok radiowozu.
  #5
Powrót na górę strony