Aktualności

Ostatnie przygotowania do Winobrania

Data publikacji 07.09.2023

Zielonogórscy policjanci są już przygotowani do Winobrania czyli cyklu imprez związanych z obchodami Dni Zielonej Góry. To jak zwykle ogromne wyzwanie, które trzeba bardzo starannie zaplanować.

Już za dwa dni rozpocznie się kolejne Winobranie – święto miasta celebrowane od kilkudziesięciu już lat. Jest to czas zabawy dla mieszkańców i turystów, ale jednocześnie okres ogromnego zaangażowania i wytężonej pracy wszystkich policjantów komendy miejskiej i komisariatów Policji w Zielonej Górze. Trwają ostatnie przygotowania do policyjnego zabezpieczenia tegorocznych obchodów.

Zielonogórscy policjanci mają już wszystko dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik”, a  trakcie spotkań dopracowują ostatnie szczegóły zabezpieczenia imprez i dyslokacji służb podczas wszystkich dni i imprez towarzyszących. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta, a także osobom, które w tym dniach odwiedzą Zieloną Górę, do służby zostanie skierowanych nawet 100 policjantów dziennie, a podczas weekendów nawet dwukrotnie więcej. O bezpieczeństwo na Jarmarku Winobraniowym, a także podczas wszystkich imprez towarzyszących będą dbać zarówno mundurowi jak i policjanci po cywilnemu.

Podczas tegorocznego Winobrania zielonogórskich policjantów wspomagać będą słuchacze Szkoły Policji w Katowicach, a ponadto policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Z kolei w zabezpieczeniach biegów i korowodu winobraniowego wezmą udział policjanci ruchu drogowego z kilku komend powiatowych województwa lubuskiego, miedzy innymi Krosna Odrzańskiego, Żar, Gorzowa Wielkopolskiego, Nowej Soli, Wschowy i Sulęcina. Podczas tegorocznego Winobrania na zielonogórskich ulicach będzie można spotkać także policjantów z Niemiec we wspólnych patrolach z policjantami polskimi. Policjanci niemieccy będą pełnić służbę w swoich mundurach służbowych i będą stanowić pomoc dla naszych funkcjonariuszy w kontaktach z obywatelami Niemiec. Takie wspólne patrole są dobrą okazją do wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń zawodowych i doskonalenia umiejętności językowych.

Tegoroczny główny sztab winobraniowy będzie zlokalizowany w komendzie miejskiej i będzie działał niezależnie od dyżurnego jednostki. Oznacz to, że patrole odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem, będą się zajmować wyłącznie tym zagadnieniem,  natomiast dyżurny jednostki będzie miał do dyspozycji swoje niezależne siły policyjne do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu.

Jak co roku podczas imprez winobraniowych i na terenie samego jarmarku ogromnym wsparciem dla policjantów i służb porządkowych będzie miejski monitoring, którego sieć składająca się z kilkudziesięciu kamer o doskonałej jakości obrazu jest rozmieszczona m.in. w obrębie deptaka i jego okolicach. Kamery monitorujące nagrywają to co dzieje się w mieście, a osoby je obsługujące będą miały za zadanie natychmiast powiadamiać policjantów, gdy tylko zauważą coś niepokojącego. Dzięki temu w razie potrzeby policjanci będą mogli bardzo szybko działać, a także zidentyfikować i zatrzymać sprawców dzięki zabezpieczonym nagraniom.

Powrót na górę strony