Aktualności

Motocyklisto! Czy jesteś wystarczająco ostrożny?

Data publikacji 15.05.2023

Sezon motocyklowy trwa, dlatego zielonogórscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. W miniony weekend, na obwodnicy Babimostu jadący motocyklem mężczyzna z nieznanej przyczyny zjechał na pobocze, a następnie spadł ze skarpy. Przy okazji tego zdarzenia przypominamy wszystkim użytkownikom jednośladów, ale także wszystkim innym kierującym o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa, ostrożności, przestrzeganiu przepisów i wzajemnym szacunku.

Piękna pogoda sprzyja motocyklistom, którzy coraz liczniej pojawiają się na naszych drogach, dlatego zielonogórscy policjanci postanowili jak co roku przypomnieć o ostrożności i to nie tylko motocyklistom, ale także kierowcom innych pojazdów. Jak pokazują doświadczenia lat ubiegłych, niestety nie wszyscy są wystarczająco ostrożni i przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Dlatego też policjanci wkrótce będą organizować działania w trosce o bezpieczeństwo użytkowników jednośladów. Celem takich działań będzie przede wszystkim zapobieganie zdarzeniom drogowym z udziałem rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.

W minioną niedzielę (14 maja) na obwodnicy Babimostu doszło do zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Jak ustalili policjanci, kierujący Hondą 48-letni mieszkaniec województwa wielopolskiego na łuku drogi z nieustalonych przyczyny zjechał na prawe pobocze, gdzie zjechał z przydrożnej skarpy na skutek czego przewrócił się. Upadek okazał się tak niefortunny, że kierujący motocyklem trafił do szpitala w Świebodzinie ze złamaną ręką.

Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominamy wszystkim użytkownikom ruchu drogowego o ostrożności i zwróceniu uwagi na innych kierujących, a motocyklistów przestrzegamy  przed przecenianiem swoich umiejętności  czy brawurową jazdą, która nierzadko może kończyć się upadkiem i utratą zdrowia. Chcąc nacieszyć się przyjemnością z jazdy jednośladem, nie zapominajmy o swoim bezpieczeństwie.

Wykroczenia popełniane najczęściej przez kierujących:

Motorowerami:
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- jazda lewym pasem ruchu
- nie sygnalizowanie manewrów
- nie używanie świateł

Motocykami:
- zbyt szybka jazda
- niebezpieczna, ryzykowna jazda
- jazda za blisko innych pojazdów
- gwałtowne zmiany pasa ruchu (jazda slalomem między pojazdami)

Pojazdami mechanicznymi:
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
- nie sygnalizowanie manewrów
 

Powrót na górę strony