Aktualności

PROMUJEMY NASZ ZAWÓD - POLICYJNE CZAPKI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA NA WYSTAWIE W HOLU UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO

Data publikacji 12.05.2023

Jeszcze do końca roku akademickiego w holu budynku Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Wojska Polskiego 69 można obejrzeć wystawę „Wspólnie na straży bezpieczeństwa”, gdzie pokazana jest zarówno historia Policji, jak i czasy współczesne. Kilka dni temu eksponaty historyczne zastąpiły w gablotach policyjne czapki z różnych stron Świata z kolekcji aspiranta sztabowego Roberta Ulanickiego.

Zielonogórska komenda od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim na różnych płaszczyznach, organizując wspólne konferencje naukowe, wykłady dla studentów, Dni Otwarte z Policją czy wspólne działania profilaktyczne. W tym roku akademickim bardzo aktywne jest Koło Naukowe Kryminalistyki i Wiktymologii UZ. To właśnie wspólnie ze studentami z tego koła policjanci zorganizowali wystawę, która przybliży historię Polskiej Policji oraz jej współczesność. Wystawa została zorganizowana w ramach promocji policyjnego zawodu.

Wystawa pod nazwą „Wspólnie na straży bezpieczeństwa” zorganizowana jest w holu budynku Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ulicy Wojska Polskiego 69 i można ją oglądać jeszcze do końca roku akademickiego. Kilka dni temu historyczne eksponaty z czasów Policji Państwowej zastąpiły czapki policyjne z różnych stron Świata. Pokazanie ich – podobnie jak pamiątek z czasów sprzed II Wojny Światowej – możliwe jest dzięki uprzejmości aspiranta sztabowego Roberta Ulanickiego – to z jego bogatej kolekcji pochodzą wszystkie prezentowane eksponaty i czapki.

Aspirant Robert Ulanicki jest wyjątkową osobą w szeregach zielonogórskiej Policji. Nosi niebieski mundur już od ponad 40 lat, a od 2014 roku pełni służbę na stanowisku kierowania i jest Dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Aspirant Ulanicki jest od wielu lat kolekcjonerem, zbiera zarówno pamiątki historyczne związane z Policją, jak i elementy umundurowania współczesnych formacji. Jako członek Klubu Kolekcjonerów Policyjnych ma wiele kontaktów z innymi kolekcjonerami w Polsce i za granicą. Obecnie w jego kolekcji najcenniejsza jest szabla komisarza Pawła Mierzwy z Policji Państwowej oraz odznaki z tego okresu – a wśród nich odznakę Policji Państwowej z 1934 roku z oddziału konnego Policji w Łodzi. Wśród zbiorów współczesnych Robert Ulanicki ma 40 policyjnych czapek z różnych stron Świata oraz 30 czapek innych mundurowych formacji, a także 1400 polskich naszywek policyjnych i 700 zagranicznych.

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego.  

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
  • #8
Powrót na górę strony