Aktualności

Działania „Trzeźwy Kierowca”- najlepszy wynik od dawna!

Data publikacji 13.03.2023

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili dzisiaj działania „Trzeźwy Kierowca” na ulicy Batorego, Wrocławskiej i w dzielnicy Stary Kisielin. Kolejny raz okazało się, że prowadzona od kilku lat akcja przynosi zamierzone efekty – dzisiaj nie zatrzymano żadnej osoby po alkoholu.

Mieszkańcy Zielonej Góry zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań związanych z częstym i niespodziewanym kontrolowaniem stanu trzeźwości kierujących w różnych miejscach i o różnej porze dnia. Te kontrole spotykają się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby Zielona Góra była bezpiecznym miastem, wolnym o patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Takie działania są podejmowane nie tylko na terenie miasta, ale także powiatu zielonogórskiego m.in. w Sulechowie, Czerwieńsku, Świdnicy, Kargowej, Trzebiechowie czy Babimoście.

Prowadzone już od kilku lat na drogach powiatu zielonogórskiego działania związane z masowym kontrolowaniem stanu trzeźwości spowodowały, że coraz mniej osób decyduje się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Tak było także podczas dzisiejszych działań, kiedy to wszyscy spośród prawie 650 skontrolowanych kierujących byli trzeźwi. Taki wynik najbardziej satysfakcjonuje policjantów, bo pokazuje, że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej.

Zachęcamy wszystkie osoby, które spożywały dzień wcześniej alkohol i nie wiedzą czy mogą już wsiąść za kierownicę, do skorzystania z możliwości sprawdzenia obecności alkoholu w organizmie. W każdej jednostce Policji dostępne jest urządzenie Alcoblow, które wskaże czy w naszym organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Badanie takie można wykonać bezpłatnie i anonimowo. Zachęcamy do korzystania z tej możliwości

Przypominamy, że konsekwencje takich zachowań jak jazda po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z artykułem 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 złotych do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Natomiast kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd.

Powrót na górę strony