Aktualności

ZIELONOGÓRZANIE ŚWIADOMI I BEZPIECZNI - kampania profilaktyczna

Data publikacji 10.03.2023

"ZIELONOGÓRZANIE ŚWIADOMI I BEZPIECZNI" to kampania profilaktyczna dla mieszkańców Zielonej Góry zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Zielonej Górze , Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto oraz Urząd Miasta Zielona Góra - ZGrani Zielonogórzanie 50+. W ramach kampanii organizujemy cykl otwartych wykładów dotyczących metod działania oszustów oraz sposobów jak się przed nimi chronić.

Zapraszamy na pierwszy wykład "JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ", który poprowadzi dr Jerzy Herberger – psycholog i były wykładowca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Głogowie - 18 marca (sobota) o godzinie 11.00 w auli Domu Harcerza przy ul.Wyszyńskiego 19a. W czasie wykładu dowiemy się jak nie pozwolić się oszukać i jak nie ulegać manipulacjom.  

W naszej kampanii chcemy uświadomić zielonogórzan, że oszuści działają cały czas i wciąż modyfikują swoje metody. Ofiarami tych oszustw zostają już nie tylko starsze osoby, ale także młodzi ludzie. Chcemy aby zielonogórzanie każdego dnia nie tracili czujności i ostrzegali siebie nawzajem, informowali o sposobach i metodach działania oszustów. 

Często słyszymy o wyłudzeniach dużych pieniędzy od starszych osób metodami „na wnuczka”, „na lekarza”, „na policjanta”. Jednak coraz częściej przytrafia się to także młodym osobom oszukiwanym metodami „na pracownika banku”, „na blik”, czy nakłanianym do inwestowania na fałszywych portalach w akcje czy kryptowaluty . Oszuści potrafią być bardzo sprytni i bezwzględni, wykorzystując naiwność, bezbronność, a nawet dobre serce ludzi, czasem posuwając się nawet do szantażu.  

Pamiętajcie aby zadzwonić, porozmawiać i uświadomić swoich bliskich, żeby uważali na obcych ludzi, aby im zanadto nie ufali i nie wpuszczali do domu. Ale także aby nie pobierali aplikacji na telefon czy komputer, nie podawali swoich danych dostępu do kont bankowych oraz nie zakładali technicznych kont bankowych!!!

Bądźcie czujni, nie podejmujcie decyzji impulsywnie! Nie dajcie się nabrać na szybki zarobek! Sprawdźcie wszystkie informacje zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje, które mogą być nieodwracalne w skutkach!!

Zapraszamy na nasze wykłady. Pierwszy z nich już 18 marca o godzinie 11.00, aula Domu Harcerza ul.Wyszyńskiego 19a. „JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ” – dr Jerzy Herberger. 

Powrót na górę strony