Aktualności

UWAGA NA ZMIENNE WARUNKI DROGOWE

Data publikacji 06.03.2023

W ostatnich dniach zimy warunki drogowe mogą się gwałtownie zmieniać. W ciągu kilku godzin możemy mieć i śnieg, i deszcz, śliską nawierzchnię, mgły i ostre słońce. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie zimowym jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W trudnych warunkach radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Zadbajmy również o widoczność, a szczególną ostrożność zachowajmy na skrzyżowaniach oraz w rejonach przejść dla pieszych.

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości do natężenia ruchu oraz warunków atmosferycznych. Nagłe pogorszenie warunków drogowych potrafi zaskoczyć wielu kierowców, dlatego w czasie mgły, w trakcie i po opadach śniegu czy deszczu powinniśmy dostosować zarówno prędkość jak i styl jazdy do takich zmiennych warunków. Pamiętajmy, że mokra i śliska nawierzchnia może wydłużyć drogę hamowania pojazdu, dlatego w trudnych warunkach powinniśmy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby w razie niebezpieczeństwa móc w porę zareagować.

W okresie zimowym jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy też, że jezdnia po deszczu może być śliska, a ostre słońce może oślepiać i powodować dekoncentrację, dlatego bardzo prosimy o ostrożną jazdę i zwrócenie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także dla innych.

Ze względu na trudniejsze warunki panujące na drogach, starajmy się, zwłaszcza w godzinach porannych, wyjeżdżać kilka minut wcześniej, aby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Warunki na drogach są w tym okresie zmienne i przez to mogą być dla wielu kierujących trudne, dlatego bądźmy ostrożni, jedźmy wolniej i dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze. Policjanci proszą również pieszych o zadbanie o swoje bezpieczeństwo – nie wchodźmy na przejście „z rozpędu” – samochód nie zatrzyma się w miejscu. Upewnijmy się, że kierujący nas widzi i zatrzyma pojazd przed przejściem. Zadbajmy tez o naszą widoczność – element odblaskowy pozwala kierującemu zauważyć pieszego z odległości 10-krotnie większej, co daje odpowiedni czas na wyhamowanie samochodu.

Powrót na górę strony