NIE POZWALAJ SIĘ OSZUKAĆ. NIE POZWÓL SIĘ OKRADAĆ TELEFONICZNYM OSZUSTOM.
Prosimy wszystkich o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” padły wczoraj dwie seniorki, które oddały oszustom pieniądze żeby „pomóc członkom rodziny w kłopotach’.
Wczoraj i dzisiaj w Zielonej Górze oszuści wydzwaniają do starszych osób – pierwsze połączenie zawsze jest na numer telefonu stacjonarnego – podając się za policjanta, prokuratora i informując o „wypadku” kogoś z rodziny. Oszuści też podają się za kogoś z rodziny , czyli wciąż stosują klasyczną metodę „na wnuczka”. Przestępcy zawsze żądają dużych sum, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych, często też wypytują o posiadane oszczędności czy kosztowności.
KOLEJNY RAZ OSTRZEGAMY:
Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY od nikogo
- Policjanci nie przyjmują pieniędzy w gotówce i nie każą ich przelewać na żadne konto;
- Nie należy ufać w telefoniczne zapewnienia, że ktoś jest „prokuratorem” czy „policjantem”;
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych, przyjaciół, policjantów, pracowników banku;
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio;
- NIGDY NIE PRZELEWAJ PIENIĘDZY NA OBCE KONTA podane w rozmowie telefonicznej;
- Nie działaj w pośpiechu, zastanów się dlaczego ktoś chce twoich pieniędzy;
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112, 47 7952411.