Aktualności

Działania „Bezpieczne Ferie”

Data publikacji 26.01.2023

Zbliżają się ferie w województwie lubuskim, do których zielonogórscy policjanci przygotowywali się już od dawna. Policjanci ruchu drogowego prowadzą wzmożone działania na drogach już od 13 stycznia, natomiast policyjni profilaktycy, jeszcze przed feriami zwiększyli ilość spotkań z dziećmi i młodzieżą, żeby przypomnieć zasady bezpiecznego zimowego wypoczynku.

Ogólnopolskie działania „Bezpieczne Ferie” są prowadzone już od 13 stycznia i potrwają aż do 26 lutego czyli do czasu zakończenia ferii w całym kraju. W ramach tych działań policjanci ruchu drogowego dbają o bezpieczeństwo na głównych ciągach komunikacyjnych w trosce o osoby wyjeżdżające i powracające z zimowego wypoczynku. Policjanci zwracają uwagę na przekraczanie dozwolonej prędkości i na tak zwanych piratów drogowych, powodujących zagrożenie bezpieczeństwa innych użytkowników dróg. Jak zwykle kierujący mogą się spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości, dlatego już teraz przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Ponadto policjanci zwrócą też uwagę na zachowanie  kierujących wobec pieszych oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Na czas ferii policjanci zaplanowali w mieście i powiecie patrole, które oprócz działań na drogach będą kontrolować wszystkie miejsca gdzie mogą przebywać dzieci i młodzież: skwery, parki, tereny placówek oświatowych, dzikie lodowiska, boiska. Policjanci już przed feriami przeprowadzili z dziećmi wiele spotkań, podczas których rozmawiali z nimi o wszystkich aspektach bezpieczeństwa w czasie codziennej zabawy w domu i na podwórku, o zabawach na śniegu i lodzie. Mundurowi przypominali również dzieciom o zasadach ograniczonego zaufania w stosunku do obcych, aby nie wpuszczać do mieszkań osób nieznajomych. Aby w trakcie zabaw w domu nie bawić się ogniem i nie próbować odkręcać gazu. Takie spotkania będą się także odbywały przez całe ferie w miejscach, gdzie zorganizowano półkolonie i zajęcia dla dzieci. Natomiast podczas wizyt w placówkach organizujących zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży policjanci również będą kontrolować warunków bezpieczeństwa na zimowiskach.

Ponadto policjanci będą prowadzić kontrole autokarów, które będą przewoziły dzieci. Sprawdzą czy są sprawne technicznie, tak więc mundurowi będą sprawdzać stan ogumienia, oświetlenia, stan trzeźwości kierowcy kompletność dokumentów. Rodzice i opiekunowie zainteresowani przeprowadzeniem takiej kontroli autobusów mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze lub poza tymi godzinami pod numerami  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisku Dyżurnego KMP.

Umawiając godzinę kontroli warto zaplanować ją co najmniej pół godziny przed planowanym wyjazdem. Oszczędzi to czas oczekiwania na zakończenie kontroli razem z całą grupą zniecierpliwionych wycieczkowiczów.

Życzymy wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku! 

Powrót na górę strony