Aktualności

„NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO”- działania zielonogórskich policjantów

Data publikacji 23.01.2023

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy jednak, że nic nie zwalnia niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi, z zachowania ostrożności!

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny prowadzą dzisiaj od rana działania edukacyjne i prewencyjne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest priorytetem dla zielonogórskich policjantów, dlatego takie działania prowadzone są przynajmniej raz w każdym miesiącu. Apelujemy: kierowco – zwolnij w okolicach przejść, piesi – upewnijcie się czy możecie przejść bezpiecznie.

Od kilku dni drogi są śliskie, a opady śniegu utrudniają widoczność. To czynniki, które bez wątpienia wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dlatego zielonogórscy policjanci po raz kolejny przypominają: KIEROWCO – zwolnij w okolicy przejść dla pieszych, PIESI – nie wchodźcie na przejście „z marszu”, upewnijcie się, ze możecie bezpiecznie przejść. Samochód, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni, nie zatrzyma się „w miejscu”. Pamiętajcie tez o elementach odblaskowych – dajcie się zauważyć kierującemu samochodem.  

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego podczas zdarzenia drogowego są narażeni na dużo poważniejsze konsekwencje niż np. kierujący samochodami - utratę zdrowia czy nawet życia. Dlatego zielonogórscy policjanci wielokrotnie w ciągu roku prowadzą działania prewencyjno-edukacyjne skoncentrowane właśnie na tej grupie uczestników ruchu drogowego.  

Policjanci podczas działań prowadzonych w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników mają za zadanie nie tylko piętnować niewłaściwe zachowania, ale także przypominać o tym jak te grupy uczestników ruchu drogowego powinny zachowywać się w sposób właściwy na drodze. Przypominają również o tym jak ważne dla bezpieczeństwa osobistego są elementy odblaskowe. Badania wskazują, że element odblaskowy co najmniej 10-krotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący samochodem jest w stanie zauważyć rowerzystę czy pieszego – dając mu również więcej czasu na zareagowanie.

PRZYPOMINAMY:

Kierujący pojazdami samochodowymi:  

  • mają obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście
  • nie mogą omijać innych pojazdów, które zatrzymały się żeby przypuścić pieszych i rowerzystów;
  • nie mogą rozpoczynać i kontynuować manewru wyprzedzania przed tymi miejscami;
  • muszą zachować szczególną ostrożność wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniach gdzie jezdnia krzyżuje się z przejściem dla pieszych;

Piesi:

  • nie mogą przechodzić przez drogę w miejscach poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych;
  • mają obowiązek poruszać się chodnikiem - a w przypadku jego braku - poboczem drogi po jej lewej stronie;
  • nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów;
  • mają obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść i nie spowodują zagrożenia w ruchu drogowym;
Powrót na górę strony