Aktualności

UKRYWAŁ SIĘ ROK – ZATRZYMALI GO ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI

Data publikacji 20.01.2023

Zielonogórscy policjanci zatrzymali w środę (18.01) mężczyznę poszukiwanego dwoma listami gończymi, który ma do odbycia ponad 5 lat więzienia. Poszukiwany ukrywał się ponad rok w różnych miejscach w kraju i za granicą. Tylko w tym tygodniu zielonogórscy policjanci zatrzymali 21 poszukiwanych, w tym cztery poszukiwane listami gończymi. Odnaleźli również 1 osobę zaginioną.

Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. W swojej codziennej służbie zajmują się poszukiwaniami policjanci zarówno z prewencji, jak i ruchu drogowego, ale rolę wiodącą odgrywają policjanci z Wydziału Kryminalnego wchodzący w skład Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. W roku 2022 zielonogórscy policjanci zatrzymali 166 osób poszukiwanych listami gończymi, 740 osób poszukiwanych na innych podstawach, odnaleźli 84 osoby zaginione oraz 176 osób nieletnich.

W tym tygodniu zielonogórscy policjanci zatrzymali aż 21 poszukiwanych osób, w tym cztery, które były poszukiwane listami gończymi do odbycia kary aresztu za różnego rodzaju przestępstwa. Wśród nich był 45-latek poszukiwany od ponad roku na podstawie dwóch listów gończych. Mężczyzna ma do odbycia karę pozbawienia wolności w wysokości 5 lat i 9 miesięcy za przestępstwa kradzieży oraz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Poszukiwany ukrywał się w różnych miejscach w Polsce i zagranicą. W ostatnich tygodniach zielonogórscy „poszukiwacze” ustalili, że przebywa na terenie naszego miasta. Obserwowali to miejsce i w środę (18.01) zatrzymali 45-latka. Mężczyzna próbował oszukać policjantów – podczas legitymowania „jak z nut” podał dane zupełnie innej osoby – ale kryminalni przecież doskonale wiedzieli kto to jest…. 45-latek został już odwieziony do zielonogórskiego aresztu.   

Osoby poszukiwane przez policjantów listami gończymi na zlecenie sądów i prokuratur do prowadzonych postępowań lub do odbycia kary pozbawienia wolności. Każdego roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze wszczynanych jest ponad 1000 spraw poszukiwawczych. Do tego należy dodać także sprawy prowadzone od lat, chociażby w stosunku do osób ukrywających się na przykład granicą. Drugą dużą grupą poszukiwanych są osoby zaginione – w ciągu roku kryminalni poszukują zwykle nawet kilkuset takich osób.    

Informacje o osobach poszukiwanych przekazywane są wszystkim policjantom, którzy mają obowiązek podczas policyjnych czynności podejmowanych wobec każdej osoby sprawdzać czy nie jest poszukiwana. Często podczas legitymowania lub kontroli drogowej okazuje się, że dana osoba figuruje w policyjnych systemach informatycznych właśnie jako osoba poszukiwana. Jednak najwięcej pracy w poszukiwania wkładają policjantki i policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego zielonogórskiej komendy. To często żmudna i drobiazgowa praca wykorzystująca wszelkie dostępne źródła informacji o poszukiwanej osobie. Często to również wyjazdy w inne części Polski, współpraca z jednostkami policji z innych powiatów i województw, z policją niemiecką oraz innymi służbami krajowymi, a także służbami innych państw.

Powrót na górę strony