Aktualności

KIEROWCO ZWOLNIJ W CZASIE MGŁY

Data publikacji 24.11.2022

Panująca obecnie pora roku obfituje w zjawiska atmosferyczne, które mogą być niebezpieczne podczas jazdy samochodem. Tak jak dzisiaj kiedy nad naszymi drogami po raz kolejny zawisła mgła, która może utrzymać się jeszcze kilka godzin. Kierowco – kiedy wjeżdżasz w obłok mgły – zwolnij.

W naszym powiecie od rana panują dzisiaj trudne warunki drogowe – mgły oraz śliska nawierzchnia często pokryta przez mokre liście. Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do panujących na drogach warunków. Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem. 

W czasie mgły powinniśmy przewidywać, że na drodze może nas coś nagle zaskoczyć. Dlatego dobrze jest się stosować do prostej zasady – jedziemy z taką prędkością aby móc zatrzymać się na widocznym odcinku drogi. We mgle nie wiemy co może nagle pojawić się przed naszym samochodem, dlatego prosimy wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę.

Pamiętajmy także o zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych. Przypominamy kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych aby nie oślepiać innych kierujących.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie (…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Powrót na górę strony