Aktualności

SKUTECZNE DZIAŁANIA POSZUKIWAWCZE POLICJANTÓW I STRAŻAKÓW

Data publikacji 22.11.2022

Zielonogórscy policjanci zorganizowali działania poszukiwawcze zaginionego 88-latka, który wybrał się na spacer do lasu. W akcji poszukiwawczej brało udział kilkadziesiąt osób – policjantów i strażaków z psami tropiącymi. Mężczyznę odnaleźli w nocy, w trudno dostępnym terenie, strażacy ochotnicy ze Świdnicy.

Zielonogórscy policjanci otrzymali zgłoszenie zaginięcia od rodziny 88-letniego mężczyzny, który miał pójść na spacer do lasu około godziny 12. Jak wynikało z relacji rodziny, mężczyzna poinformował, że chce pospacerować po lesie. 88-latek miał ze sobą telefon i około godziny 16.00 skontaktował się z rodziną informując, że stracił orientację, zgubił się w lesie i nie wie gdzie się znajduje, nie potrafi samodzielnie wrócić do domu. Zaniepokojona rodzina około godziny 17.00 powiadomiła Policję.   

Funkcjonariusze kryminalni z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji osób bardzo szybko zorganizowali akcję poszukiwawczą, do której zaangażowali zostali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, a także strażacy ochotnicy z OSP Racula, OSP Świdnica oraz z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jarogniewic wraz z psami tropiącymi. Policjanci ustalili, że mężczyzna może przebywać w lesie na Wzgórzach Piastowskich i w tym właśnie rejonie rozpoczęli poszukiwania. W policyjne działania włączyli się aktywnie strażacy ze swoim sprzętem do przeszukiwania trudnodostępnych miejsc. Wytypowany rejon poszukiwań podzielono na sektory i rozpoczęto działania, do których zaangażowano także specjalnie przeszkolone psy tropiące, specjalizujące się w poszukiwaniach zapachów ludzkich. Zaginiony 88-latek został odnaleziony przez strażaków ochotników ze Świdnicy około godziny 21.00 w lesie, w trudnodostępnym terenie. Znajdował się w odległości około 4 kilometrów od miejsca zamieszkania. Mężczyzna został podwieziony do domu i oddany pod opiekę rodziny.   

W tym przypadku dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy służb ratowniczych 88-latek został szybko odnaleziony. Jednak pora roku i szybko zapadający zmierzch to nie jest czas sprzyjający długim samotnym spacerom, zwłaszcza starszych osób. Prosimy wszystkich Państwa o rozwagę i zdrowy rozsądek, spacerowanie po dobrze znanym terenie oraz zabieranie ze sobą telefonu komórkowego z naładowaną baterią.

 

Powrót na górę strony