Aktualności

Kolejne punkty karne i wysoki mandat za wykroczenie w recydywie

Data publikacji 21.11.2022

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującego, który zlekceważył przepisy drogowe i znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Po sprawdzeniu okazało się, że to nie pierwszy raz i w myśl obowiązujących od 17 września przepisów, kierujący musiał zapłacić podwójny mandat. Droga, na której swoje działania prowadzili policjanci została wskazana przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako miejsce, w którym kierujący notorycznie przekraczają prędkość.

W miniony piątek (18.11) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy miejskiej pełniący  służbę na terenie powiatu zielonogórskiego, rozpoczęli pomiar prędkości kierujących poruszających się przez Cigacice. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ ten rejon został wskazany przez mieszkańców na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jako miejsce, w którym kierujący ciągle i znacznie przekraczają prędkość. Działania policjantów potwierdziły spostrzeżenia mieszkańców. W czasie pełnienia służby zatrzymali kilku kierujących przekraczających prędkość, w tym jednego, któremu zdarzyło się to już kolejny raz w odstępie zaledwie kilku tygodni.

Zatrzymany przez policjantów kierujący samochodem marki Infiniti mężczyzna, jechał z prędkością 95 kilometrów na godzinę w miejscu, w którym mógł poruszać się jedynie do 50. W czasie sprawdzania w policyjnej bazie danych okazało się, że zaledwie miesiąc wcześniej popełnił takie samo wykroczenie.  Za przekroczenie prędkości o 45  kilometrów na godzinę policjanci, zgodnie z obowiązującymi od 17 września bieżącego roku przepisami, ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 2000 złotych (przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy). W sumie mężczyzna w ciągu ostatnich kilku tygodni uzbierał już 20 punktów karnych za przekraczanie prędkości.

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego i notorycznie, znacznie przekraczają dozwoloną prędkość. To wykroczenie jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, dlatego policjanci pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym, a miejsca te są wyznaczane na podstawie analiz bezpieczeństwa prowadzonych od wielu już lat na danym terenie.

 

 

Powrót na górę strony