Aktualności

Zwracajmy uwagę na zmienne warunki drogowe – mgły, opady deszczu, oślepiające słońce

Data publikacji 26.10.2022

Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w okresie jesienno - zimowym jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W trudnych warunkach, przy śliskiej nawierzchni radzimy zdjąć nogę z gazu i jechać wolniej oraz zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Zachowajmy szczególną uwagę na skrzyżowaniach oraz w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych czy nawet tragicznych zdarzeń na drogach.

Policjanci po raz kolejny zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości do natężenia ruchu oraz warunków atmosferycznych. Nagłe pogorszenie warunków drogowych potrafi zaskoczyć wielu kierowców, dlatego w czasie mgły, w trakcie i po opadach deszczu powinniśmy dostosować zarówno prędkość jak i styl jazdy do takich zmiennych warunków. Pamiętajmy, że mokra i śliska nawierzchnia może wydłużyć drogę hamowania pojazdu, dlatego w trudnych warunkach powinniśmy zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu oraz zmniejszyć prędkość tak, aby w razie niebezpieczeństwa móc w porę zareagować.

W okresie jesienno - zimowym jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy też, że jezdnia po deszczu może być śliska, a ostre słońce może oślepiać i powodować dekoncentrację, dlatego bardzo prosimy o ostrożną jazdę i zwrócenie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także dla innych.

W okresie jesienno - zimowym, ze względu na trudniejsze warunki panujące na drogach, starajmy się, zwłaszcza w godzinach porannych, wyjeżdżać kilka minut wcześniej, aby nie nadrabiać straconego czasu na drodze. Warunki na drogach są w tym okresie zmienne i przez to mogą być dla wielu kierujących trudne, dlatego bądźmy ostrożni, jedźmy wolniej i dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze.

 

Powrót na górę strony