Aktualności

Fałszywy policjant zadzwonił... Czujne kobiety nie dały się jednak oszukać

Data publikacji 27.09.2022

Przestępcy wyłudzający pieniądze przez telefon podając się za policjantów znowu dali o sobie znać. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odebrał w ostatnim czasie kilka telefonów od osób, które ktoś próbował oszukać podając się za policjanta i wypytując o zgromadzone oszczędności. Podejrzane telefony odebrały trzy mieszkanki miasta i gminy Nowogród Bobrzański. Czujne kobiety rozłączyły rozmowę i zadzwoniły pod numer 112, żeby zweryfikować opowiedziane przez oszusta historie.

 

Prosimy wszystkich, a w szczególności osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, zwłaszcza gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta” może paść każdy, niezależnie od wieku. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają wpłaty żadnych pieniędzy, bo nie mają ani prawa, ani możliwości ich przechowywania.

W ostatnim czasie do dyżurnego  Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zadzwoniły trzy kobiety, które poinformowała o telefonie od „policjanta”. Z ich relacji wynikało, że na telefon stacjonarny każdej z nich zadzwonili oszuści podający się za policjantów, wypytywali o oszczędności oraz poinformowali, że prowadzą działania przeciwko oszustom. Czujne kobiety na szczęście od razu rozłączyły rozmowę, a następnie zadzwoniły pod numer 112, żeby potwierdzić czy takie działania rzeczywiście są prowadzone. W rozmowie z dyżurnym dowiedziały się, że była to próba manipulacji i oszustwa metodą „na policjanta”. Zgłaszające były zdenerwowane, ale jednocześnie szczęśliwe, że nie dały się oszukać.

W tych przypadkach, podobnie jak w wielu innych takich próbach, mechanizm działania oszustów jest bardzo podobny. Zwykle dzwonią do starszych osób podając się za policjantów, wypytują o posiadane oszczędności oraz kosztowności, a następnie żądają przekazania pieniędzy „policjantowi”, który miałby je przechować aby nie zostały skradzione przez oszustów. Tym razem czujne kobiety nie  dały się zwieść fałszywym opowieściom, ale niestety cały czas są osoby, które dają się nabrać i przekazują obcym często nawet oszczędności całego życia.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta lub członka rodziny i żądającej przekazania pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

  • Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
  • Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
  • Nie działać w pośpiechu i  nie przekazywać nikomu pieniędzy
  • Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić ponownie pod numer alarmowy 112 i poinformować o zaistniałej sytuacji
  • Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon

 

Powrót na górę strony