Aktualności

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Data publikacji 12.09.2022

Policjantki i policjanci z zielonogórskiej komendy od początku roku szkolnego spotykają się z uczniami klas 0 i I-III w przedszkolach i szkołach całego powiatu lub przyjmują małych gości w salce edukacyjnej ucząc najmłodszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Początek roku szkolnego dla zielonogórskich policjantów z Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej i Nieletnich oraz Wydziału Ruchu Drogowego jest bardzo pracowity. Każdego roku prowadzą dla najmłodszych uczniów zajęcia o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Policjanci odwiedzają dzieci w szkołach i przedszkolach ale też zapraszają do specjalnej salki edukacyjnej znajdującej się w zielonogórskiej komendzie.   

Głównym celem spotkań z mundurowymi jest przypomnienie dzieciom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym – a szczególnie praktyczne ćwiczenia prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Policjanci uczą również dzieci czym jest „zasada ograniczonego zaufania", która powinna obowiązywać wszystkich uczestników ruchu drogowego – ale również przydatna jest w wielu innych życiowych sytuacjach.

Od wielu lat policjanci podczas wszystkich spotkań przypominają dzieciom i dorosłym o bardzo ważnym czynniku zwiększającym bezpieczeństwo – elementy odblaskowe poprawiają widoczność pieszego i rowerzysty w reflektorach samochodu i dają kierowcy więcej czasu na skorygowanie toru jazdy lub zatrzymanie się.  

Policjanci przypominają także rodzicom, jak ważne jest aby systematycznie rozmawiać z dziećmi o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a szczególnie dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem. Będzie to miało wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych oraz miejsc gdzie spotykają się dzieci i młodzież.

W minionym tygodniu młodszy aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczyła w 5 spotkaniach w Szkole Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze. W zajęciach na świeżym powietrzu wzięło udział 250 uczniów z klas  I – III.

 • Policjantka z uczniami szkoły podstawowej.
  #1
 • Policjantka realizująca wykład na temat bezpiecznej drogi do szkoły.
  #2
 • Policjantka z uczniami.
  #3
 • Wykład c.d.
  #4
 • Przygotowanie dzieci do zadania.
  #5
 • Dzieci biorą udział w zadaniu - przejście dla pieszych.
  #6
Powrót na górę strony