Aktualności

Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie na drogach!

Data publikacji 09.08.2022

Zielonogórscy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy o surowych konsekwencjach karnych, a także o tym, że swoim zachowaniem stwarzamy zagrożenie dla innych. Podczas minionego weekendu doszło do kilku zdarzeń drogowych, których sprawcami byli pijani kierowcy! Niechlubna rekordzistka miała prawie 3 promile.

 

Miniony weekend pokazał, że mimo dotkliwych kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, cały czas po naszych drogach jeżdżą pijani kierowcy. Nie odstrasza ich nawet groźba 2 lat pozbawienia wolności, ani zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata czy wysoka grzywna – 5 tysięcy złotych. Siadają za kierownicę często w stanie upojenia alkoholowego, powodując poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach.

Niechlubna rekordzistka zatrzymana podczas minionego weekendu miała prawie 3 promile alkoholu w organizmie i w takim stanie spowodowała kolizję drogową na ulicy I Maja. Tego samego dnia tylko na jednym zielonogórskich osiedli doszło do kolejnej kolizji drogowej spowodowanej przez nietrzeźwego kierującego. 40-latek jadący Mercedesem uszkodził inny pojazd mając ponad 1,5 promila.

Tylko od początku wakacji zielonogórscy policjanci zatrzymali już aż 46 nietrzeźwych kierujących, których nie odstraszają niestety ani wysokie kary, ani ich nieuchronność ani nawet konsekwencje w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata! Niektórych przed popełnianiem kolejnych przestępstw i wsiadaniem za kierownicę nie powstrzymują także sądowe zakazy. Tak było w przypadku kierującego Audi 58-letniego zielonogórzanina, który mając już 3 sądowe zakazy prowadzenia pojazdów wsiadł za kierownicę po pijanemu – miał prawie 1,5 promila i w takim stanie spowodował kolizję drogową. W Zielonej Górze był przypadek kierującego notorycznie łamiącego obowiązujące go sądowe zakazy, wobec którego sąd zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące.

W związku z dużą liczbą kierujących w stanie nietrzeźwości, policjanci ruchu drogowego będą jeszcze częściej prowadzić kontrole stanu trzeźwości kierujących, dlatego już teraz przestrzegamy przed wsiadaniem  za kierownicę po alkoholu.

Konsekwencje jazdy po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy jednak, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu zagraża bezpieczeństwu  innych, co jest szczególnie bulwersujące, gdy będąc w takim stanie, kierujący przewozi swoich najbliższych.

 

Powrót na górę strony