Aktualności

DWAJ ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI WŚRÓD ODZNACZONYCH MEDALAMI IMIENIA PODKOMISARZA POLICJI ANDRZEJA STRUJA

Data publikacji 29.07.2022

Dwaj zielonogórscy policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością narkotykową znaleźli się w gronie 67 koleżanek i kolegów z całej Polski odznaczonych 28 lipca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji medalami imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja, które przyznawane są za szczególne, bohaterskie postawy ratowania życia ludzkiego. Z województwa lubuskiego takie medale otrzymało jeszcze troje policjantów.

Dwaj policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową zielonogórskiej komendy uczestniczyli wczoraj w szczególnej uroczystości w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obecności Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka z rąk Ministra Mariusza Kamińskiego odebrali medale imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Policjanci służb kryminalnych – tak jak zielonogórscy funkcjonariusze - odbierali swoje odznaczenia bez obecności kamer i aparatów fotograficznych.

Ten szczególny medal mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 roku podczas urlopu interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Odznaczając 67 policjantek i policjantów z całego kraju Minister Kamiński zwrócił się do wyróżnionych: „Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście. Ile trzeba odwagi, żeby wskoczyć do płonącego budynku słysząc wezwanie o pomoc, wynosząc na rękach osoby niepełnosprawne czy dzieci. Każdy moment zawahania, minuta czekania oznaczałaby dla tych ludzi śmierć. Dzięki Wam, dzięki Waszej postawie, nasi obywatele czują się bezpieczni. Tak naprawdę to w ich imieniu składam Wam wielkie podziękowania za Waszą piękną postawę”. Także Komendant Główny Policji skierował do odznaczonych słowa uznania: „Ogromnie się cieszę, że w ramach obchodów 103. rocznicy powołania Policji Państwowej, możemy spotkać się z niezwykłymi ludźmi noszącymi policyjne mundury, którzy z całą pewnością są bohaterami naszych czasów”.

Zielonogórscy policjanci zostali wyróżnieni za swoją odwagę i zdecydowane działanie podczas styczniowej służby, kiedy zauważyli pożar kamienicy w centrum miasta i po zawiadomieniu służb bez wahania wbiegli do palącego się budynku wyprowadzając zagrożonych mieszkańców. Przeszukując budynek na strychu znaleźli także nieprzytomnego mężczyznę, którego wspólnie wynieśli ze stojącej już w płomieniach kamienicy. Więcej o tej historii: Policjanci ratowali mieszkańców palącej się kamienicy.

 

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Powrót na górę strony