Aktualności

Planujesz urlop? Przygotuj się odpowiednio do podróży!

Data publikacji 21.07.2022

Zielonogórscy policjanci proszą wszystkich kierujących o ostrożność i dostosowanie prędkości do aktualnych warunków oraz wakacyjnego natężenia ruchu na drogach. Panujące obecnie wysokie temperatury mają się utrzymać w naszym kraju, ale także w Europie przez najbliższe dni, dlatego już teraz planując dłuższą podróż, odpowiednio się do niej przygotujmy - zabierzmy zapas wody i zaplanujmy przerwy w podróży.

 

Fala wysokich temperatur, które nadciągnęły nad Polskę nie jest sprzymierzeńcem zarówno pieszych, którzy w czasie największych upałów nie powinni wychodzić z domów, jak i kierowców. Nawet jeśli mamy samochody wyposażone w klimatyzację, długotrwała podróż może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, ale także koncentracji i reakcjach na sytuacje drogowe, zwłaszcza jeśli podróżujemy przez kilka godzin. Ważne jest, abyśmy zaplanowali podróż i odpowiednio się do niej przygotowali.

Pamiętajmy, aby zaplanować odpoczynek, szczególnie gdy podczas upałów podróżujemy z dziećmi, a także zabrać ze sobą odpowiedni zapas wody. Jeśli mamy problemy ze zdrowiem, ciśnieniem lub bardzo męczą nas upały, radzimy wyjeżdżać wcześnie rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura trochę spadnie, a pstre słońce nie będzie nam przeszkadzać. Nie starajmy się także za wszelką cenę nadrobić czasu na drodze, bo to może powodować niebezpieczne sytuacje zagrażające zarówno nam jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

W związku ze zwiększonym wakacyjnym natężeniem ruchu na drogach, policjanci w całym kraju będą dbać o bezpieczeństwo podróżnych i sprawdzać przestrzeganie przepisów. Tak zwani piraci drogowi, których gwałtowne manewry i nadmierna prędkość mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami – wysokimi mandatami lub wnioskami o ukaranie do sądu. Bądźmy więc ostrożni, przestrzegajmy przepisów, aby spokojnie i bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku.

Wybierając się w podróż, zwróćmy uwagę, nie tylko na temperaturę, ale również na ostre, oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Natomiast zanim rozpoczniemy jakikolwiek manewr – wyprzedzania, omijania, zmiany pasa ruchu - upewnijmy się, że mamy dobrą widoczność, a swoim działaniem nie spowodujemy zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych. 

Jak zwykle przypominamy i przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Policjanci będą prowadzić częste kontrole stanu trzeźwości i eliminować z dróg przestępców - nietrzeźwych kierujących.

Pamiętajmy, że wakacje to także czas remontów na drogach, dlatego warto sprawdzić na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w których miejscach napotkamy utrudnienia.

Powrót na górę strony