Wypoczywasz nad wodą? Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Woda – nawet ta pozornie najspokojniejsza – jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Większość utonięć czy niebezpiecznych zdarzeń jest rezultatem lekkomyślności ludzi korzystających z kąpieli w miejscach niestrzeżonych lub wchodzenia do wody po alkoholu dlatego zielonogórscy policjanci proszą o ostrożność podczas kąpieli, korzystanie z kąpielisk strzeżonych i unikanie spożywania alkoholu.
Okres letni to ulubiony czas wypoczynku dla tych wszystkich, którzy preferują kontakt z wodą. Jednak jednym z ważnych aspektów tej formy spędzania czasu wolnego jest umiejętne korzystanie z kąpieli. Co roku w Polsce mamy zbyt dużo utonięć, zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych na wodach oraz wypadków związanych ze skokami do wody w miejscach niebezpiecznych.
Niezależnie od tego czy wybieramy wypoczynek w Polsce, czy za granicą warto czuć respekt przed żywiołem, jakim jest woda. Kąpiel w miejscach nieznanych i korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, a także charakterystyczne po alkoholu brawurowe zachowanie to często prosta droga do tragedii.
Bez względu na to będzie to kąpiel w rzece, jeziorze, morzu czy oceanie niezbędna jest ostrożność i zdrowy rozsądek. Woda to żywioł, który najczęściej nie wybacza błędów. Dlatego ważne jest, żeby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie, a także o tym, że woda może być groźna nawet dla osoby umiejącej pływać. Zbliżające się wakacje to dobry czas, żeby przypomnieć sobie o odpowiedzialności nie tylko za nasze bezpieczeństwo, ale również osób nam najbliższych. Przestrzegajmy podstawowych zasad podczas wypoczynku nad wodą.
Zasady bezpiecznej kąpieli:
- Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!
- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
- Zwróćmy uwagę na osoby obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.
- Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu! Alkohol prowokuje brawurowe zachowania, prowadzi do przeceniania swoich możliwości, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.
Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny, a wakacyjne wyjazdy zakończą się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy przede wszystkim do nas samych!