Aktualności

UWAGA NA TAFLE LODU SPADAJĄCE Z SAMOCHODÓW

Data publikacji 11.01.2022

Przypominamy, że obowiązkiem kierowcy jest właściwe przygotowanie samochodu do jazdy. Głównie w sezonie zimowym oblodzone naczepy samochodów ciężarowych i dachy samochodów dostawczych mogą stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

 

Tafle lodu spadające z naczep samochodów ciężarowych czy dachów samochodów dostawczych mogą stanowić duże zagrożenie na drodze dla innych użytkowników dróg. Spadający lód przy dużej prędkości może uderzyć w szybę innego samochodu, uderzyć pieszego w głowę i doprowadzić do groźnego, zagrazającego życiu wypadku.

Przypominamy, że obowiązkiem kierowcy jest właściwe przygotowanie pojazdu do jazdy. Za niedopatrzenie tego obowiązku kierujący może zostać ukarany mandatem karnym nawet do 5 tysięcy złotych lub wniosek o jego ukaranie może być skierowany do sądu.

Jeśli w wyniku zaniedbania spadający lód będzie przyczyną wypadku – kierującemu grozi również odpowiedzialność karna. Za spowodowanie wypadku kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli  w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć – nawet do lat 8.

Apelujemy również do właścicieli i zarządzających firmami transportowymi – przypominajcie kierowcom waszych pojazdów o właściwym przygotowaniu samochodu przed wyjazdem w trasę.

 

KODEKS DROGOWY:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1)    nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Powrót na górę strony