Aktualności

Wandale zatrzymani przez policjantów na gorącym uczynku

Data publikacji 11.01.2022

W nocy z soboty na niedzielę, zielonogórscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn podających się za artystów malarzy, którzy sprayem pomalowali ścianę jednego z budynków przy ulicy Żołnierzy II Armii. Wobec mężczyzn sporządzony został wniosek o ukaranie do sądu.

Zielonogórscy policjanci z wydziału kryminalnego komendy miejskiej podczas prowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek działań operacyjnych, zauważyli na ulicy Żołnierzy II Armii dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyzn, niosących duże torby. Policjanci postanowili sprawdzić co robią w tym miejscu w środku nocy. Po wylegitymowaniu okazało się, że to 41-letni zielonogórzanin i jego 29-letni kolega, mieszkaniec województwa dolnośląskiego. Zainteresowanie policjantów wzbudziła natomiast zawartość toreb niesionych przez mężczyzn – puszki z farbą w sprayu.

Mężczyźni tłumaczyli policjantom, że jeden z nich jest artystą malarzem i że właśnie wracają z wernisażu w jednej z zielonogórskich galerii. Policyjny nos podpowiedział jednak policjantom, że wersja podawana przez mężczyzn mija się z prawdą, wobec tego poszli w kierunku znajdującego się niedaleko budynku usługowego. Gdy podeszli bliżej, na jednej ze ścian zobaczyli sporych rozmiarów szpecące ją rysunki. W powietrzu unosiła się jeszcze silna woń farby, świadcząca o tym, że graffiti zostało wykonane niedawno. Wobec tak niezbitych dowodów, jeden z mężczyzn przyznał się, że to on pomalował ścianę. Prowadzone w tej sprawie postępowanie w związku z popełnionym wykroczeniem wyjaśni także rolę w tym chuligańskim czynie drugiego z mężczyzn.

 Sprawa jest rozwojowa i swój finał znajdzie w sądzie. Za umieszczenie w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym napisu lub rysunku bez zgody zarządzającego tym miejscem, osoba podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Sąd może orzec także przepadek przedmiotów przeznaczonych do popełnienia wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1500 złotych, a także zobowiązać osobę do przywrócenia stanu poprzedniego.

Powrót na górę strony