Aktualności

Uważajmy na cyberoszustów! Mężczyzna chciał zainwestować w kryptowaluty - stracił ponad 120 tysięcy złotych

Data publikacji 28.12.2021

Zielonogórscy policjanci każdego dnia przyjmują zawiadomienia o różnych oszustwach internetowych. Przestępcy wyłudzają dane do kont bankowych, kart kredytowych lub przesyłają fałszywe linki do stron, dzięki którym okradają konta nieświadomych niczego ofiar. Ostatnio pojawił się tez nowy sposób, gdzie nieznane osoby namawiają do zainwestowania pieniędzy w metale szlachetne lub kryptowaluty. Na takich właśnie transakcjach zielonogórzanin stracił ponad 120 tysięcy złotych.

Do zielonogórskich policjantów codziennie zgłaszają się osoby, które powiadamiają, że padły ofiarami różnych oszustw. Niestety sposoby i metody jakimi posługują się oszuści są coraz wymyślniejsze i powodują, że osoby w różnym wieku dają się nabrać i tracą swoje pieniądze. W ostatnim czasie mundurowi przyjęli zawiadomienie od mieszkańca Zielonej Góry który został oszukany w perfidny sposób – przestępcy przekonali go, że może bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze w kryptowaluty i w krótkim czasie zarobić duże pieniądze.

Jak opowiedział policjantom mężczyzna, oszukała go kobieta, którą poznał przez Internet kilka miesięcy wcześniej. Na początku Internetowej znajomości tylko ze sobą rozmawiali, ale po pewnym czasie kobieta o imieniu Anna, która poinformowała, że na stałe mieszka w Singapurze, zaproponowała mężczyźnie inwestycję w krypto waluty. Mężczyzna się nie zgodził, ale kontynuował znajomość. Po pewnym czasie kobieta ponowiła propozycję inwestycji i pokazała swoje zarobki. Skuszony obietnicą szybkiego i dużego zysku postanowił zainwestować na początku 10 tysięcy  złotych, a następnie wpłacał kolejne pieniądze. W sumie przelał ponad 120 tysięcy  złotych.

Mężczyzna cały czas obserwował swoje zyski w tak zwanym wirtualnym portfelu. Problem pojawił się w chwili, gdy chciał wypłacić swoje pieniądze. Jego internetowa znajoma przestała odbierać telefony, a w wirtualnym portfelu pojawiła się informacja, ze jego pieniądze są zamrożone i musi wpłacić kolejne pieniądze. O zaistniałej sytuacji Mężczyzna powiadomił policję

Szanowni Państwo. Ta historia to tylko jedna z wielu z jakimi na co dzień mają do czynienia policjanci w całej Polsce. Nie ma dnia, żeby policjanci nie otrzymywali zgłoszeń od oszukanych mieszkańców powiatu zielonogórskiego, którzy przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w innych przypadkach  udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu.

Powrót na górę strony