Aktualności

Pijani kierowcy wyeliminowani z dróg. Czekają ich poważne konsekwencje

Data publikacji 21.12.2021

Zielonogórscy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy o surowych konsekwencjach karnych, a także o tym, że swoim zachowaniem stwarzamy zagrożenie dla innych. Podczas minionego weekendu doszło do kilku zdarzeń drogowych, których sprawcami byli pijani kierowcy! Niechlubny rekordzista miał prawie 2,7 promila.

Miniony weekend pokazał, że mimo dotkliwych kar za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, cały czas po naszych drogach jeżdżą pijani kierowcy. Nie odstrasza ich nawet groźba 2 lat pozbawienia wolności, ani zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata czy wysoka grzywna – 5 tysięcy złotych. Siadają za kierownicę często w stanie upojenia alkoholowego, powodując poważne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach.

Niechlubny rekordzista zatrzymany podczas weekendu miał prawie 2,7 promila alkoholu w organizmie i w takim stanie spowodował kolizję drogową w podzielonogórskiej Świdnicy. Tego samego dnia tylko kilka godzin później, na Trasie Północnej doszło do kolejnej kolizji drogowej spowodowanej przez nietrzeźwego kierującego. 20-latek jadący Citroenem wydmuchał 1,13 miligrama na litr co w przeliczeniu na promile daje ponad 2,2.

Podczas minionego weekendu policjanci w powiecie zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących, z których dwaj spowodowali kolizje drogowe. Badania zatrzymanych wykazały od 1 do prawie 3 promili alkoholu w organizmie: kierujący BMW zatrzymany na ulicy Staszica – ponad promil, kierujący BMW zatrzymany na drodze z Kargowej do Klenicy – 2,5 promila, kierujący Citroenem zatrzymany na Trasie Północnej – 2,2 promila, kierujący motorowerem w Droszkowie – prawie 2 promile, sprawca kolizji w Świdnicy 2,7 promila. Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić kontrole stanu trzeźwości kierujących, zwłaszcza w zbliżającym się okresie świątecznym, dlatego już teraz przestrzegamy przed wsiadaniem  za kierownicę po alkoholu.

Konsekwencje jazdy po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy jednak, że wsiadanie za kierownicę po alkoholu zagraża bezpieczeństwu  innych, co jest szczególnie bulwersujące, gdy będąc w takim stanie, kierujący przewozi swoich najbliższych.

Powrót na górę strony