Aktualności

Nietrzeźwi kierujący wciąż niebezpieczni

Data publikacji 07.12.2021

Panujące obecnie trudne warunki drogowe – opady śniegu oraz marznąca mżawka – to nie jedyne czynniki utrudniające ruch i zagrażające bezpieczeństwu na drogach. O wiele bardziej niebezpieczni od zimowych warunków są pijani kierowcy. Jeden z nich, mając ponad 3 promile, wypadł wczoraj z trasy na śliskiej nawierzchni.

Zielonogórscy policjanci codziennie proszą o ostrożność, zmniejszenie prędkości przy jednoczesnym zwiększeniu odległości od poprzedzającego nas pojazdu w związku z panującymi trudnymi warunkami drogowymi. Równie często przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Niestety do żadnej z tych rad nie zastosował się 51-letni obywatel Ukrainy, który nie dostosował prędkości do panujących warunków, co spowodowało, że swoim volkswagenem Passatem zjechał na pobocze, gdzie uderzył w drzewo. Policjanci ruchu drogowego, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia przeprowadzili badanie stanu trzeźwości. Wykazało ono, że 51-latek kierował mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Po raz kolejny przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy o surowych konsekwencjach karnych, a także o tym, że swoim zachowaniem stwarzamy zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

Konsekwencje jazdy po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tys. zł grzywny, a także grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd.

W Zielonej Górze miał miejsce przypadek, kiedy to kierujący posiadający sądowy zakaz prowadzenia pojazdów za kierowanie w stanie nietrzeźwości, po naruszeniu tego zakazu został decyzją zielonogórskiego Sądu Rejonowego tymczasowo aresztowany.

 

Powrót na górę strony