Aktualności

Wszystkich Świętych. UWAGA! Zmiany organizacji ruchu w rejonach nekropolii

Data publikacji 26.10.2021

Pamiętajmy, że w okresie Wszystkich Świętych w okolicy cmentarzy może zmienić się oznakowanie, a ruchem kierować będą policjanci i w pierwszej kolejności należy stosować się do ich poleceń! Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących i osób odwiedzających groby najbliższych. Szczególnie prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany na ulicy Wrocławskiej!

Zielonogórscy policjanci przypominają, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w rejonach cmentarzy będą obowiązywały zmiany w organizacji ruchu drogowego. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na znaki drogowe, ponieważ w tych dniach w rejonie cmentarzy mogą pojawić się nowe oznaczenia, ograniczenia prędkości i inna niż zwykle organizacja  ruchu. Jak co roku zmiany takie będą wprowadzone w okolicy cmentarza w Zielonej Górze przy ulicy Wrocławskiej. W tym roku zmiany nastąpią już w piątek, 29 października od godziny 12.00 będą obowiązywać do 3 listopada do godziny 12.00.

Zmiany w organizacji ruchu sprawdziły się już w latach poprzednich i spowodowały, że w tym rejonie nie było żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a ruch osób i pojazdów, mimo ich ogromnej liczby, odbywał się w miarę płynnie. W tym roku podobnie jak w ubiegłym uruchomione będą na ulicy Wrocławskiej dwa pasy dojazdowe do cmentarza już od Alei Juliusza Słowackiego (obecnie dwa pasy ruchu w tym samym kierunku mają początek na wysokości stacji paliw). Dzięki temu będzie można zwiększyć przepustowość drogi na najbardziej newralgicznym odcinku, ale ta zmiana spowoduje jednocześnie to, że niemożliwy będzie wjazd w Aleję Juliusza Słowackiego dla osób jadących od strony cmentarza.

Ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. Do przewozu pasażerów na cmentarz zostaną skierowane dodatkowe autobusy. Szczegółowy rozkład jazdy: www.mzk.zgora.pl

Osoby, które zdecydują się wyjechać na cmentarz samochodem prosimy o cierpliwość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w związku z ograniczeniem dopuszczalnej prędkości pojazdów do 30 kilometrów na godzinę. Jak co roku na ulicy Wrocławskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania, ale zostaną także wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe.

W tym roku w rejonie cmentarza wprowadzone zostają następujące zmiany organizacji ruchu:

 • Mały parking przy starej części cmentarza będzie dostępny tylko dla osób niepełnosprawnych, osób posiadających zezwolenia na handel, zaopatrzenia oraz taksówek (do 5 miejsc). W razie braku miejsc na parkingu, kolejne pojazdy nie będą wpuszczane. UWAGA! Inwalidów czy osoby ich przewożące obowiązują nowe karty parkingowe, osoby bez ważnej karty nie będą wpuszczane na teren parkingu.
 • Na pętlę MZK będą mogły wjeżdżać wyłącznie autobusy miejskie, samochody osobowe i pojazdy Policji. Od 29.10 do 3.11 obowiązuje zakaz wjazdu samochodów ciężarowych.
 • Wjazd na parking przy nowej części cmentarza będzie odbywał się ul. Wrocławską WYŁĄCZNIE dla jadących od centrum miasta. Wjazd od strony Raculi będzie niemożliwy. Wyjazd z nowego parkingu oraz ze wszystkich innych parkingów będzie się odbywał TYLKO w prawą stronę, w kierunku Raculi. Proszę zwrócić uwagę na znak oznaczający nakaz jazdy w prawo. Dostępny będzie TYLKO jeden wjazd i wyjazd!
   
 • W dniach 30 października do 1 listopada na stadionie żużlowym dostępny będzie parking płatny od godziny 7.00 do ostatniego samochodu. Wjazd na stadion bramą przez tak zwany park maszyn, a wyjazd dolną bramą w kierunku Raculi – będzie obowiązywał nakaz jazdy w prawo. (opłata za parking będzie odbywała się przy wyjeździe. Płatność WYŁĄCZNIE kartą!)
 • Na ul. Wrocławskiej, na odcinku drogi od Alei Juliusza Słowackiego aż do ulicy Pułkownika Witolda Pileckiego obowiązywać będzie w godzinach 8.00-21.00 ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę, jak również zakaz zatrzymywania.

 

W związku z dużym natężeniem ruchu na drogach, prosimy wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Wyjeżdżając w dłuższe trasy pamiętajmy, że w tym czasie na drogach będzie wzmożony ruch, dlatego już teraz zaplanujmy podróż.

Aby bezpiecznie i spokojnie dotrzeć na groby najbliższych, a później do domu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przede wszystkim o zmianach w organizacji ruchu przy cmentarzach, objazdach, ale pamiętajmy żeby:

 • zaplanować trasę, co pewien czas robić przerwy na odpoczynek
 • sprawdzić stan techniczny naszego pojazdu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon)
 • włączyć światła mijania
 • dostosować prędkość do warunków panujących na drogach i natężenia ruchu
 • utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu
 • nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

 

mapa opracowana przez Biuro Ruchu Drogowego Departamentu Zarządzania Drogami Urzędu Miasta Zielona Góra

Powrót na górę strony