Aktualności

NOŚMY ODBLASKI!

Data publikacji 04.10.2021

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze, zwłaszcza poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Zielonogórscy policjanci w piątek i w sobotę z okazji Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków przypominali o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności, rozdawali również odblaski małym i dużym mieszkańcom naszego powiatu.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam wszystkim dorosłym pieszym – powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom. Zielonogórscy policjanci podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów.

W piątek z okazji Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków zielonogórscy mundurowi odwiedzili między innymi Przedszkole w Czerwieńsku. O tym jak ważne jest noszenie odblasków przypominali również podczas Festynu Charytatywnego w Sulechowie w minioną sobotę. Rozmawiali również z dorosłymi mieszkańcami miasta oraz kierującymi samochodami. Policjanci rozdawali odblaskowe opaski i zawieszki mówiąc o ważnej roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów.  

Przypominamy:

  1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
  2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
  3. W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
  4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
  5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki - spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
  6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoby poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, są zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

Powrót na górę strony