Aktualności

Uwaga na niebezpieczne oszustwo internetowe!

Data publikacji 29.09.2021

Z roku na rok coraz częściej i więcej kupujemy w Internecie. Zakupy czy sprzedaż internetowa są dobrym sposobem nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, a także zdobycie tego na co mamy ochotę bez wychodzenia z domu lub też pozbycie się zbędnych przedmiotów. Pamiętajmy jednak, że decydując się na takie transakcje przez Internet, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dlatego nie klikajmy w linki przesłane nam przez potencjalnych klientów – to ostatnio najpopularniejszy sposób kradzieży pieniędzy z kont bankowych!

 

Ciągły postęp cywilizacyjny powoduje, że zwiększamy także swoją aktywność w Internecie, chociażby poprzez wygodne zakupy internetowe, poszukiwanie i wymianę niezbędnych  informacji, korzystanie z ułatwień jakie daje nam instalacja różnych aplikacji czy też dostęp do naszych oszczędności i wykonywanie płatności poprzez bankowość elektroniczną. Niestety w świecie wirtualnym podobnie jak i w realnym narażeni jesteśmy na różne niebezpieczeństwa, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę na przykład przez swoją nieostrożność możemy stracić wszystkie oszczędności.

 

To często od naszej przezorności i wiedzy zależy, czy staniemy się ofiarą czy też uda nam się uniknąć zagrożenia. Bardzo ważne jest aby surfując po sieci, prowadząc różnego rodzaju aktywność, zachować czujność i nie dać się oszukać. Aby uniknąć pułapek zastawianych przez cyberprzestępców powinniśmy stale poszerzać swoją wiedzę o komunikaty przekazywane przez policję, specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa w sieci czy też pracowników instytucji bankowych. Przedstawiciele tych podmiotów starają się na bieżąco ostrzegać o pojawiających się coraz to nowych próbach oszustwa, kradzieży danych, a w konsekwencji także kradzieży pieniędzy z kont lub prowokowania transakcji, z konsekwencji których możemy nawet nie zdawać sobie sprawy.

 

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęcono oszustwom na wnuczka czy policjanta, ale z każdym dniem pojawiają się nowe, niestety także skuteczne metody okradania ludzi poprzez wykorzystanie Internetu. Przestępcy działający w sieci udając klientów przesyłają fałszywe linki lub tworzą nawet fałszywe strony internetowe, gdzie po kliknięciu w link nieświadomie przekazujemy dane dostępowe do naszego konta. Wtedy wystarczy zaledwie kilka sekund, aby przestępcy „wyczyścili” nam konto.

 

Ostatnio niezwykle popularną metodą oszukiwania stało się przesyłanie linków do fałszywych stron internetowych, łudząco podobnych do prawdziwych stron banków czy portali aukcyjnych. Niestety dzięki takiemu zabiegowi przestępcy są w stanie wyłudzić od nas pełne dane osobowe z numerami kart, kodami pin, numerami CVC, a także loginami i hasłami dostępowymi do kont. Bardzo często nieświadome osoby myśląc, że mają do czynienia z prawdziwą stroną, aplikacją czy linkiem do bankowości internetowej, bez zastanowienia podają wszystkie swoje dane. Dzieje się tak najczęściej gdy zawieramy różne transakcje na portalach aukcyjnych czy sprzedażowych. Potencjalny „klient” przesyła link do płatności z konta, a niczego nie podejrzewający sprzedający wpisuje pełne dane dostępowe, które są widoczne dla przestępcy. W takiej sytuacji wypłata pieniędzy z naszego konta czy wzięcie szybkiej pożyczki trwa zaledwie kilka minut i zanim się zorientujemy zostajemy z niesprzedanym towarem i opróżnionym kontem bankowym. Dlatego bądźmy ostrożni, pamiętajmy aby nigdy i nikomu nie przekazywać swoich poufnych danych: żadnych numerów kart, pinów czy haseł dostępowych do konta.

 

 

 

Na co należy zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać:

 • przed otwarciem załącznika sprawdź czy połączenie jest zaufane, jeśli nie jesteś pewien nie otwieraj
 • zabezpiecz swoje konta bankowe używając dodatkowych zabezpieczeń np. autoryzacja poprzez sms
 • zabezpieczaj dostęp do kont i aplikacji mocnym hasłem składającym się z kombinacji cyfr i liter różnej wielkości oraz znaków specjalnych
 • regularnie zmieniaj hasła dostępowe
 • nigdy nie przekazuj nikomu danych dostępowych do konta, komputera czy smartfona
 • chroń swoje dane unikając publikowania w sieci zbyt wielu informacji na swój temat
 • zwróć uwagę czy dane przechowywane w chmurze nie zawierają informacji, które mogą być wykorzystane przez inne osoby
 • chroń swój komputer używając programów antywirusowych

 

Jak działają przestępcy?

 • nakłaniają do podania danych do logowania w bankowości elektronicznej, kodów autoryzacyjnych czy danych z kart płatniczych – ich numerów, daty ważności czy kodów CVC,
 • w rozmowach często powołują się na przykład na konieczność potwierdzenia tożsamości, względy bezpieczeństwa, albo informują, ze jest to jedyna możliwość zapłaty za zamówiony towar, bo mają problemy z komputerem lub Siecia internetową.
 • nakłaniają do uruchomienia aplikacji, jak np. Any Desk, QuickSupport, umożliwiających kontrolowanie Twojego komputera lub telefonu.

 

Pamiętajmy aby:

 • Nikomu nie udostępniać swoich urządzeń, zwłaszcza tych, z których korzystamy logując się do bankowości elektronicznej
 • Nie przekazywać żadnych poufnych danych czy haseł, które znamy tylko my
 • Uważać na fałszywe sms-y oraz wiadomości e-mailowe o zaległościach, konieczności uregulowania płatności. Nie klikać na podane linki, nie instalować żadnych aplikacji - to sposób przestępców na poznanie Twoich danych dostępowych do konta i kradzież pieniędzy.
 • Nie otwierać takich załączników/ linków w podejrzanych wiadomościach, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie
Powrót na górę strony