Aktualności

Nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu

Data publikacji 08.09.2021

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego prowadzili dzisiaj na ulicach Chopina i Szosa Kisielińska działania „Trzeźwy Kierowca”. Podczas kontroli stanu trzeźwości kierującej fordem okazało się, że kobieta, będąc pod wpływem alkoholu, wiozła do szkoły swoje dziecko.

 

Działania „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych regularnie przez zielonogórską „drogówkę. Prowadzone już od kilku lat na drogach miasta i powiatu spotykają się z coraz większą aprobatą społeczną, ponieważ powodują eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu, a także to, że coraz mniej takich osób decyduje się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego mają świadomość tych kontroli i wiedzą, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo. Taka długofalowa forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej.

Niestety zdarzają się jeszcze dni, kiedy to kierujący bagatelizują ryzyko lub tłumaczą się brakiem świadomości, że alkohol, który spożywali dzień wcześniej, znajduje się jeszcze w ich organizmie i ma wpływ na zachowanie za kierownicą.

W taki właśnie sposób tłumaczyły się dziś dwie osoby: 74-letni kierujący volkswagenem mężczyzna, który zatrzymany został około godziny 11 na Szosie Kisielińskiej, oraz 43-letnia kobieta, zatrzymana na ulicy Chopina, która wiozła do szkoły swoje dziecko

Kobieta została skontrolowana przed godziną 8 na ulicy Chopina. Badanie wykazało, że miała prawie 0,4 promila alkoholu w organizmie. 43-latka była zaskoczona obecnością alkoholu w swoim organizmie, ale przyznała policjantom, że dzień wcześniej była na imprezie gdzie piła alkohol. Ponadto okazało się, że kobieta odwoziła właśnie do szkoły swoje dziecko. Konsekwencje swojego zachowania będzie ponosić z pewnością przez najbliższe miesiące. Popełniając wykroczenie jakim jest prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu naraziła się na konsekwencje karne, z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów na określony czas włącznie.

To nie jedyny przypadek tego dnia, kiedy policjanci zatrzymali kierującego po alkoholu. Trzy godziny później, gdy prowadzili działania na Szosie Kisielińskiej, badanie kierującego volkswagenem 74-letniego mężczyzny wykazało, że także on prowadzi samochód po użyciu alkoholu. Podobnie jak w przypadku 43-latki, mężczyzna tłumaczył, że owszem spożywał wcześniej alkohol, ale był pewien, że jest już trzeźwy  

Przypominamy, że konsekwencje takiego zachowania są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 zł do 5000 zł. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Podczas dzisiejszych kontroli mundurowi sprawdzili trzeźwość ok. 500 kierujących. W związku z trwającym Winobraniem, policjanci zaplanowali częstsze kontrole stanu trzeźwości kierujących.

Powrót na górę strony