Aktualności

Nowoczesne technologie w służbie na rzecz bezpieczeństwa na drogach

Data publikacji 18.06.2021

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego sprawdzali wczoraj przestrzeganie przepisów przez kierujących hulajnogami elektrycznymi, a także pieszych i rowerzystów. W działaniach wspierali ich operatorzy drona, który rejestrował popełniane wykroczenia. Podczas dwugodzinnych działań policjanci ujawnili kilka wykroczeń, które zostały nagrane także przez kamerę drona.

 

                W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne jako szybki i tani środek transportu. Dzięki nim można przejechać na przykład kilkukilometrowe odcinki omijając korki w mieście. Wielu zielonogórzan chętnie korzysta z tego urządzenia niestety nie zawsze przestrzegając obowiązujących przepisów. W minioną środę /16.06/ w południe, na jednej z ulic w centrum miasta policjanci zatrzymali kierującego hulajnogą elektryczną, który prowadził ten pojazd mając prawie promil alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna przewoził jeszcze pasażera co jest niezgodne z przepisami.

                Natomiast wczoraj /17.07/ policjanci ruchu drogowego postanowili użyć drona z kamerą, aby sprawdzić przestrzeganie przepisów przez pieszych, rowerzystów, kierujących pojazdami, a także hulajnogami. Podczas działań policjanci skupiali swoją uwagę głównie na kierujących hulajnogami, ale okazało się, że także pieszym i rowerzystom zdarza się nie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Kilka osób przechodziło lub przejeżdżało  przez przejścia na czerwonym świetle, co nie uszło uwadze operatorów drona. Natomiast kierujący samochodami osobowymi nie zatrzymywali się przez przejściem dla pieszych, gdy dopuszcza się warunkowy przejazd czyli na tak zwanej zielonej strzałce.

                Podczas takich działań policjanci ruchu drogowego zwracają zawsze uwagę na to czy wszyscy użytkownicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, natomiast w związku z wprowadzonymi niedawno przepisami dotyczącymi użytkowania hulajnóg, swoje działania skierowali przede wszystkim na sprawdzenie przestrzegania przepisów właśnie przez tych użytkowników dróg. Bardzo ważne jest czy osoby poruszając się na hulajnogach  korzystają  z właściwych części drogi, poruszają się z dozwoloną prędkością, a na chodniku lub drodze dla pieszych ustępują pierwszeństwa pieszemu oraz czy nie utrudniają im poruszania. Oczywiście podczas kontroli policjanci sprawdzają dokumenty i posiadanie wymaganych uprawnień, a także w  wielu przypadkach stan trzeźwości kierujących. Z pewnością zatrzymany do kontroli zostanie kierujący, który będzie przewoził hulajnogą inną osobę, zwierzę lub jakikolwiek ładunek.

 

 • Trzech funkcjonariuszy testujący drona służbowego
 • Czarny dron unoszący się koło radiowozu
 • Obraz z kamery drona przedstawiający spacerującą parę policjantów
 • Obraz z kamery drona przedstawiający przejazd dla rowerzystów i przejście dla pieszych
 • Trzech policjantów patrzących na tablety
 • Policjant patrzący na obraz z kamery drona
 • Trzech policjantów patrzących na tablety
 • Obraz z kamery drona przedstawiający policjanta rozmawiającego z rowerzystą
 • Obraz z kamery drona przedstawiający rondo.
 • Obraz z kamery drona przedstawiający przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną
 • Policjant w radiowozie patrzący na obraz z kamery drona
 • Obraz z kamery drona przedstawiający przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów z sygnalizacją świetlną
Powrót na górę strony