BEZPIECZNY MAJOWY WEEKEND - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

BEZPIECZNY MAJOWY WEEKEND

Data publikacji 30.04.2021

Zielonogórscy policjanci działania związane z majowym weekendem rozpoczęli już dzisiaj od rana. Od godziny 6.00 na drogach powiatu trwa „KASKADA”. Do poniedziałkowego popołudnia policjanci będą dbali o bezpieczeństwo podróżujących. Szczególnie surowi będą dla nietrzeźwych za kierownicą oraz dla tych, którzy swoją brawurową jazdą stwarzają zagrożenie.

Zielonogórscy policjanci - zarówno ruchu drogowego jak i innych służb – jak zwykle nie odpoczywają w długi weekend. To właśnie w takich dniach pracujemy szczególnie intensywnie żeby mieszkańcy naszego powiatu i goście mogli wypoczywać i podróżować bezpiecznie.

Prosimy o ostrożną i rozważną jazdę – tym bardziej, że warunki na drodze zmieniają się szybko. W czasie podróży możemy być oślepieni przez ostre słońce lub jechać po śliskiej nawierzchni. Pieszym przypominamy o ODBLASKOWYCH ELEMENTACH.  

Policyjne patrole obecne są w większej liczbie na drogach naszego powiatu już od dzisiejszego poranka aż do poniedziałkowego późnego wieczora. Będą kontrolować nie tylko stan trzeźwości kierujących. Szczególną uwagę zwrócą na tych, którzy swoją brawurową, szybką jazdą i niebezpiecznymi manewrami stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Oprócz mandatów i punktów karnych za rażące złamanie przepisów ruchu drogowego policjanci mogą również zatrzymać prawo jazdy.

ZADBAJMY WSZYSCY ABY TEN WEEKEND UPŁYNĄŁ BEZPIECZNIE.

Przypominamy:

- prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających ( powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi ) jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- prowadzenie innego pojazdu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W obu tych przypadkach może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.   

- kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu zagrożone jest karą grzywny lub aresztu – zostaje także orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

- za przekroczenie prędkości o ponad 50 km ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym kierującemu zostaje zatrzymane prawo jazdy i traci uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.

- UWAGA! Kierowanie pojazdem pomimo odebranych uprawnień, to:

-   zakaz sądowy - przestępstwo, za które grozi kara więzienia do 5 lat

- decyzja administracyjna – wykroczenie i MK w wysokości 500 zł oraz przedłużenie odebrania uprawnień na kolejne 3 miesiące.

Zielonogórscy policjanci będą podczas majowego weekendu kontrolować również przestrzeganie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Nadal obowiązuje obowiązek zakrywania maseczkami nosa i ust także na świeżym powietrzu. Nadal również obowiązuje zakaz gromadzenia się powyżej 5 osób. Oprócz miejsc, gdzie mogą gromadzić się zielonogórzanie, policjanci będą kontrolować również hotele i pensjonaty sprawdzając czy pozostają zamknięte zgodnie z obowiązującymi przepisami.