Aktualności

Działają w trosce o bezpieczeństwo na drogach - policjanci z grupy Speed

Data publikacji 27.04.2021

Zielonogórska grupa Speed powstała tak jak inne w całym kraju, aby zwalczać niebezpieczne zachowania kierowców na drogach i eliminować z ruchu piratów drogowych. Miniony rok to prawie 1200 wykroczeń drogowych – większość stanowiły przekroczenia dopuszczalnej prędkości – oraz 157 zatrzymanych praw jazdy między innymi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Tylko od początku 2021 roku policjanci z grupy Speed zatrzymali prawa jazdy już 62 kierującym i stwierdzili popełnienie prawie siedmiuset wykroczeń drogowych.

Brak możliwości samodzielnego poruszania się pojazdem to z pewnością spora dolegliwość i duże utrudnienie, gdy samochód służy nam do przemieszczania się do pracy, zakupów  czy załatwiania innych ważnych spraw.  Jednak zaostrzone przepisy, które obowiązują już od 2015 roku nie na wszystkich kierujących robią wrażenie. Niestety właściwie codziennie w ten sposób prawa jazdy tracą kierowcy nie tylko na terenie powiatu zielonogórskiego ale także województwa lubuskiego. A tak naprawdę w tym przypadku kwestią najważniejszą nie są utrudnienia dla kierowcy, ale bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego w tym pieszych. I to przede wszystkim ten aspekt powinni mieć na uwadze kierujący poruszający się po terenie zabudowanym. Nietrudno sobie wyobrazić, jakie skutki dla pieszego czy na przykład rowerzysty miałoby potrącenie przy prędkości ponad 100 kilometrów na godzinę…

Specjalne grupy Speed powstały całej Polsce i mająca zadanie ściganie piratów drogowych czy kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego i zagrażający bezpieczeństwu innych użytkowników dróg. Zielonogórscy policjanci z wydziału ruchu drogowego działający w grupie SPEED pełnią służbę na terenie całego województwa lubuskiego. Pojawiają się w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Ustawy prawo o ruchu drogowym. Te miejsca są wyznaczane na podstawie analiz prowadzonych od wielu już lat na danym terenie.

Nie ma i nie może być tolerancji dla kierujących, zwłaszcza tych, których niebezpieczne zachowanie zagraża bezpieczeństwu na drogach, a do takich z pewnością można zaliczyć osoby przekraczające prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Kierującym, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów policjanci zatrzymują prawo jazdy na 3 miesiące. Policjanci  oceniają sytuację  na miejscu i albo kierujący otrzymuje mandat za popełnione wykroczenie, albo odstępują od ukarania mandatem kierując wniosek o ukaranie do sądu. Za takie wykroczenie zgodnie z kodeksem wykroczeń grozi kara nawet 5 tys. zł, ale ostateczne decyzja należeć będzie do sądu..

W 2020 roku tylko policjanci działający w grupie Speed na terenie powiatu zielonogórskiego i województwa lubuskiego ujawnili prawie 1200 przekroczeń dozwolonej prędkości, a oprócz tego zatrzymani przez nich kierujący popełnili prawie pół tysiąca innych wykroczeń. W związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości o ponad 50 km w obszarze zabudowanym, policjanci zatrzymali prawa jazdy na 3 miesiące aż 157 kierującym. Wśród zatrzymanych przez grupę Speed kierujących znalazło się aż 5, którzy oprócz znacznego przekroczenia prędkości byli też nietrzeźwi czyli mieli ponad pół promila alkoholu w organizmie i będąc w takim stanie narażali innych uczestników uchu drogowego.

Tylko od początku 2021 roku policjanci z grupy Speed zatrzymali prawa jazdy już 62 kierującym i stwierdzili popełnienie prawie siedmiuset wykroczeń drogowych.