Aktualności

NIE KLIKAJ W PODEJRZANE LINKI – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW

Data publikacji 23.04.2021

Zielonogórscy policjanci niemal każdego dnia otrzymują zawiadomienia od osób, które zostały oszukane przez fałszywe sms-y czy wiadomości mailowe. Ostrzegamy: kliknięcie w podejrzany link może zakończyć się utratą pieniędzy z konta bankowego!

Każdego dnia do zielonogórskiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane sms-y, wiadomości mailowe lub wiadomości w popularnych komunikatorach internetowych. Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed tzw. Oszustwem na blik, kiedy oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają „niewinną” wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nie świadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie. Dlatego – jeżeli dostajemy taką wiadomość, zadzwońmy do znajomego i zapytajmy, czy rzeczywiście prośba o pożyczkę pochodzi od znanej nam osoby.

W ostatnich tygodniach nasiliły się natomiast sms-y z informacjami o rzekomych paczkach, które zostały zatrzymane przez służby celne. W wiadomości jest link, a kliknięcie w niego powoduje, że na nasz telefon zainstalujemy hakerskie oprogramowanie, którego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej. PRZESTRZEGAMY: NIGDY NIE NALEŻY KLIKAĆ W TAKIE LINKI!

Podobnie wyglądają wiadomości mailowe o „niewielkiej” dopłacie do kosztów przesyłki, albo o drobnej „niezapłaconej” fakturze – takie wiadomości często przychodzą do osób prowadzących działalność gospodarczą. W wiadomości oczywiście podany jest link, który ma nam „ułatwić” szybkie załatwienie sprawy. Link przekieruje nas do fałszywej strony naszego banku, a oszuści natychmiast po uzyskaniu naszych loginów i haseł ukradną z konta pieniądze.  Zasada jest taka sama – NIE KLIKAMY W ŻADNE ZAŁĄCZONE LINKI. Do swego konta bankowego logujemy się zawsze wpisując nazwę strony i sprawdzając czy jest to bezpieczne połączenie (kłódka w adresie internetowym strony banku).

Pamiętajmy też aby nie instalować na naszych telefonach żadnych podejrzanych aplikacji. Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie naszych danych, dlatego zasada jest jedna – nigdy nie logujemy się i nie wpisujemy naszych haseł na niesprawdzonych stronach bankowości elektronicznej.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem ( antyphishing).  

 

  • Wiadomość o zatrzymaniu paczki wraz z linkiem do strony zewnętrznej
  • Wiadomość o zatrzymaniu paczki wraz z linkiem do strony zewnętrznej
  • Wiadomość fałszywą fakturą wraz z linkiem do strony zewnętrznej
Powrót na górę strony