Aktualności

NIE POZWÓL SIĘ OSZUKAĆ W INTERNECIE. KOLEJNA WERSJA „NIGERYJSKIEGO PRZEKRĘTU”

Data publikacji 25.03.2021

Zielonogórscy policjanci niemal każdego dnia przyjmują zawiadomienia od osób, które padły ofiarą oszustwa w Internecie. Najczęstsze są oszustwa przy zakupach na portalach aukcyjnych oraz wyłudzanie danych do logowania do kont bankowych. Ale wciąż zdarza się, że ktoś pada ofiarą „przekrętu nigeryjskiego” – czyli możliwości łatwego zarobku przy transferze dużej kwoty z zagranicy. Kolejny zielonogórzanin otrzymał wczoraj taką „propozycję”.

Wielokrotnie przypominamy, że warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Najważniejsza dla wszystkich powinna być zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w Internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do zawartości naszych urządzeń – smartfonów i komputerów – za ich pośrednictwem do naszych kont bankowych, kont w portalach społecznościowych, skrzynek poczty elektronicznej – zarówno prywatnych jak i służbowych.

Musimy być także ostrożni kiedy dostajemy „bardzo atrakcyjne” propozycje zarobienia pieniędzy. Takie propozycje wysyłają na nasze skrzynki mailowe między innymi oszuści w „przekręcie nigeryjskim”. Oszustwo to polega na prostej manipulacji - obietnicy szybkiego i łatwego zysku pochodzącego z podziału dużej sumy pieniędzy. Może to być wypłata części rzekomego spadku, albo znalezionej przypadkiem fortuny w czasie misji wojskowej lub wypłaty wysokiego wynagrodzenia w zamian za udział w międzynarodowym transferze środków pieniężnych. Cel  działania oszustów jest w rzeczywistości inny - wyłudzenie pieniędzy od łatwowiernej ofiary.

Wczoraj jeden z zielonogórzan otrzymał wiadomość na swoją skrzynkę mailową o treści:

„Mam nadzieję, że możemy pracować razem,
Witam drodzy,
Miło cię słyszeć, jestem Katie Higgins, oficer wojskowy Błękitnego Anioła Stanów Zjednoczonych. Mieszkam w Syrii. Mam nadzieję, że wszystko jest dobrze z tobą? Współpracuję z oddziałem pokojowym ONZ w Syrii w walce z terroryzmem. Każdego dnia jesteśmy atakowani przez powstańców i zamachy samochodowe w Syrii. Podczas naszej misji ratunkowej dla jordańskiego pilota (zakładnika) w ISIS Oil Facility, miała miejsce szczególnie brutalna strzelanina w Radze, stolicy Izydy w Syrii, po pokonaniu ich natknęliśmy się na dwie skrzynie z herbami, które zawierają ogromną ilość pieniędzy, które należą do sponsorzy i zwolennicy ISIS, które, jak sądzę, były przeznaczone na zakup broni i amunicji, więc zgodziliśmy się z 9 oficerem marynarki na tę misję ratunkową, że pieniądze zostaną zamknięte i podzielone między nas wszystkich. Po tym, jak podzieliliśmy się pieniędzmi, mam w posiadaniu sumę 4,7 miliona dolarów (cztery miliony, siedemset tysięcy dolarów amerykańskich).
Zdeponowałem te pieniądze w firmie Security Cargo Company za pośrednictwem jej agenta tutaj w Syrii. Chcę, abyś został moim beneficjentem i odebrał fundusz oraz trzymał go w bezpiecznym miejscu, dopóki nie będę mógł się z tobą spotkać. To był powód, dla którego skontaktowałem się z wami, ponieważ jestem w pilnej potrzebie przeniesienia stąd tego pudełka, ponieważ planują oni wyprowadzić część żołnierzy z Syrii, a ja jestem wśród nich. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak bezzwłocznie przenieść to pudełko w bezpieczne
miejsce. Jest dla mnie jasne, że możesz się bać tej propozycji, ale chcę poinformować, że poczyniłem solidne ustalenia z firmą Security Cargo Company, która specjalizuje się w dostawach dyplomatycznych i obiecała dostarczyć fundusz metodą dyplomatyczną do dowolnego z moje wybrane miejsca docelowe. Ta dostawa będzie obsługiwana legalnie przez firmę Security Cargo i nie będzie w tym procesie żadnego ryzyka, a pieniądze zostaną bezpiecznie zapieczętowane w skrzynce dyplomatycznej, a skrzynka dyplomatyczna zostanie dostarczona do ciebie w twoim kraju przez dyplomatę . Postanowiłem zrekompensować Ci 30% całości pieniędzy raz po tym, jak pieniądze zostaną Ci dostarczone, a reszta to mój kapitał inwestycyjny w Twoim kraju.
Tymczasem jest dla Ciebie jasne, że firma Security Cargo nie jest świadoma zawartości pudła, powiesz im tylko, że skrzynia jest skarbem Twojej rodziny, przejmiesz kontrolę i osiągniesz z nimi porozumienie co do dostarczenie pudełka do Ciebie. Zgodnie z ustawą ONZ o dostawach dyplomatycznych, Security Cargo Company posiada immunitet dyplomatyczny, który daje im prawo do przewożenia każdej przesyłki bez przeszkadzania celnikom i innym agentom ochrony na lotnisku. Wszystko jest pod kontrolą; nie ma się czym martwić.
Poczekam na wiadomość od Ciebie.
pozdrowienia
Katie.”

Wiadomość jest tym razem skierowana do mężczyzny i fikcyjną żołnierką jest kobieta. Jak widać tekst z języka angielskiego przetłumaczony jest przez internetowego tłumacza i nie są użyte właściwe formy, a nawet niektóre słowa i sformułowania brzmią dziwnie. Najczęściej jednak adresatkami takich wiadomości są kobiety. Pisze do nich „amerykański generał” na misji w egzotycznym kraju. Oczywiście wiadomość zawiera również ukradzione z prywatnych kont w mediach społecznościowych zdjęcia prawdziwych osób, które mają uwiarygodnić fikcyjną postać. Na szczęście zielonogórzanin nie pozwolił się oszukać i niestety z Polski co pewien czas spływają informacje, że ktoś uległ takiej manipulacji i stracił swoje pieniądze.   

Powrót na górę strony