Działania „Trzeźwy Kierowca” - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Działania „Trzeźwy Kierowca”

Data publikacji 17.03.2021

Miłą dla policjantów niespodzianką zakończyły się prowadzone przez dwa ostatnie dni działania „Trzeźwy Kierowca”. Wszyscy skontrolowani kierujący byli trzeźwi. Kontrole stanu trzeźwości kierujących w ramach działań „Trzeźwy Kierowca” miały miejsce przy ulicach Wrocławskiej i Chynów-Poznańskiej - prowadzone były z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Podczas działań policjanci skontrolowali stan trzeźwości niemal 200 kierujących.

Działania „Trzeźwy Kierowca” już na stałe wpisały się w kalendarz akcji prowadzonych przez zielonogórską „drogówkę. Prowadzone już od kilku lat na zielonogórskich drogach, mimo początkowej niechęci kierujących w miarę upływu lat spotykały się z coraz większą aprobatą społeczną, ponieważ dawały wymierne efekty – spowodowały eliminowanie z dróg kierujących po alkoholu, a także to, że coraz mniej takich osób decydowało się wsiąść za kierownicę. Mieszkańcy Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego mając świadomość tych kontroli i wiedzieli, że policjanci także w ten sposób dbają o ich bezpieczeństwo.

Efektem tych prowadzonych od kilku już lat działań, jest m.in. to, że policjanci zatrzymują coraz mniej kierujących którzy decydują się wsiąść za kółko po alkoholu, a najczęściej podczas działań wszyscy kierujący byli trzeźwi. Taki wynik najbardziej satysfakcjonuje policjantów, bo pokazuje, że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej. Wszystkie kontrole prowadzone przez policjantów odbywają się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.

 

Przypominamy, że kierujący którzy wsiądą za kierownicę po alkoholu poniosą surowe konsekwencje. Kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast osoba po użyciu alkoholu (wartość do pół promila) popełnia wykroczenie, za które zgodnie z artykuł 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 złotych do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas.