ZMIENNA POGODA = TRUDNE WARUNKI DROGOWE - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

ZMIENNA POGODA = TRUDNE WARUNKI DROGOWE

Data publikacji 24.02.2021

Prosimy wszystkich kierujących o ostrożną i rozważną jazdę, a także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach o różnych porach dnia. Warunki pogodowe na naszych drogach są bardzo zmienne – mróz i śliskie nawierzchnie rano i wieczorem, a ostre słońce w ciągu dnia. Niestety kierujący nie zawsze dostosowują do warunków prędkość i styl jazdy, a to może być powodem zdarzeń drogowych.

W ostatnich dniach pogoda jest wyjątkowo zmienna i zaskakująca jak o tej porze roku. W nocy i nad ranem jeszcze mróz, ostre słońce i wiosenne temperatury w ciągu dnia. Takie okoliczności zdecydowanie nie sprzyjają kierującym, którzy każdego dnia muszą się zmagać ze zmiennymi warunkami na drodze. Szczególnie rano, gdy temperatury spadają poniżej zera, drogi mogą być  miejscami śliskie, dlatego radzimy, aby zdjąć nogę z gazu i nie śpieszyć się, bo pośpiech jest złym doradcą. Zalecamy aby wyjeżdżać z domu kilka minut wcześniej, wtedy może trochę wolniej ale za to bezpiecznie dojedziemy do celu.

Nie tylko śliska nawierzchnia może utrudniać poruszanie się po dogach, ale także mgły i ostre, oślepiające słońce nie są sprzymierzeńcami kierowców. Mgły znacznie utrudniają widoczność zwłaszcza nad ranem i w nocy, natomiast ostre słońce może oślepiać kierujących i powodować dekoncentrację. W takich warunkach widoczność jest ograniczona, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność w rejonach przejść dla pieszych.

W związku z panującymi na drogach zmiennymi warunkami prosimy wszystkich kierujących o zachowanie ostrożności, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i unikanie sytuacji, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Okulary przeciwsłoneczne trzymajmy w miejscu, gdzie kierujący może po nie łatwo sięgnąć, bez odrywania wzroku od drogi. Pamiętajmy, że przed wykonywaniem manewrów należy upewnić się czy możemy je bezpiecznie wykonać nie narażając innych kierujących. Stosujmy się także do ograniczeń prędkości i szanujmy innych uczestników ruchu drogowego.