Jedź ostrożnie i uważaj w rejonach przejść dla pieszych! - Aktualności - KMP Zielona Góra

Aktualności

Jedź ostrożnie i uważaj w rejonach przejść dla pieszych!

Data publikacji 11.02.2021

Warunki drogowe w ostatnim czasie są zmienne i przez to trudne, co może powodować niebezpieczne sytuacje na drogach. Zielonogórscy policjanci proszą kierujących o ostrożność i zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych - dzisiaj na terenie powiatu zielonogórskiego prowadzone są działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jedźmy wolniej, a także dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze czy warunków atmosferycznych.

 Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących zmiennych warunków atmosferycznych. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze oraz zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu szczególnie w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, gdy na drogach panuje duży ruch. Pamiętajmy, że w porze zimowej, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych takich jak śliska nawierzchnia, droga hamowania znacznie się wydłuża.

 Policjanci proszą szczególnie o większą ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach przejść dla pieszych, a zwłaszcza tych gdzie nie ma świateł. Przypominamy także pieszym czym może skończyć się nagłe wtargnięcie przed nadjeżdżający samochód, jak również prosimy o dawanie najmłodszym przykładu poprawnego zachowania na drodze – właściwego korzystania z przejść dla pieszych. Pamiętajmy także, żeby przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że możemy bezpiecznie przejść na drugą stronę – dotyczy to zwłaszcza ulic dwujezdniowych.

Jak zwykle zachęcamy też do noszenia odblasków  w szczególności w godzinach porannych i po zapadnięciu zmroku mimo, że w terenie zabudowanym nie są one obowiązkowe. Pamiętajmy, że osoby, które noszą odblaski, są lepiej widoczne dla kierujących.