O bezpieczeństwie w Internecie… przez Internet
9 lutego 2021 roku w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu pod nazwą „Działamy razem”, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze przeprowadzili internetowy wykład edukacyjno – profilaktyczny pod nazwą „Cyberprzestępczość – aspekt prawny" w zielonogórskiej Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej imienia Marii Grzegorzewskiej.
Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości jakie daje im Internet. Służy on zarówno do wyszukiwania informacji, robienia zakupów, a także nawiązywania nowych znajomości, często z osobami z całego świata. Dzięki sklepom internetowym i aukcjom mamy możliwość kupowania wielu rzeczy bez wychodzenia z domu, dzięki informacjom znalezionym w sieci możemy znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania, a dzięki nowym znajomościom poznajemy różne inne kultury i otwieramy się na świat. Musimy pamiętać jednak, że korzystanie z sieci niesie też ze sobą wiele niebezpieczeństw, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Dlatego zielonogórscy policjanci w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu, właśnie do internautów zaadresowali swoje wystąpienie dotyczące zagrożeń czyhających w sieci.
Podczas prelekcji policjanci podkreślali dużą wartość Internetu jako narzędzia ale również zwracali uwagę na zagrożenia z jakimi możemy się spotkać lub na jakie jesteśmy podatni jako użytkownicy sieci. Ponadto policjanci przypominali słuchaczom o tym, że podczas surfowania w sieci każdy użytkownik powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników oraz respektowaniu ich praw.
Podczas zdalnego wykładu policjanci poruszyli między innymi aspekty prawne dotyczące przestępstw o podłożu teleinformatycznym, a także poinformowali młodych internautów o tym, aby każdy niepokojący fakt zgłaszali rodzicom, opiekunom, wychowawcom czy organom ścigania i nie lekceważyli go jednocześnie zachowując dowody - zabezpieczony twardy dysk, kopia, wydruki ze stron internetowych czy kopie korespondencji mailowej lub z komunikatora. Policjanci podkreślali, że ważnym elementem podczas korzystania z sieci jest poszanowanie praw i obowiązków "cyfrowego obywatela" i respektowanie jego praw – mówili także o zjawisku cyberprzemocy, która może dotyczyć ich samych, ich kolegów czy rówieśników oraz o tym jak sobie z nią radzić.
Ze względu na panującą pandemię prelekcja odbyła się w formie zdalnej. W spotkaniu brali udział przedstawiciele oświaty oraz uczniowie zielonogórskich szkół - łącznie około 140 słuchaczy. Podczas spotkania oprócz policjantów z komendy miejskiej wystąpili również dr Jarosław Wagner z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Urszula Gembara reprezentująca Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Zielonej Górze.