Działania „Pieszy”
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego, podobnie jak policjanci w całym kraju, prowadzą dzisiaj przez cały dzień działania kontrolno-prewencyjne „Pieszy”. Szczególną uwagę zwracając na sposób zachowania kierujących samochodami w stosunku do pieszych.
W ostatnim okresie w naszym powiecie doszło do kilku niebezpiecznych zdarzeń na przejściach dla pieszych. W niektórych z nich piesi odnieśli poważne obrażenia. Aby zapobiec potrąceniom pieszych – zarówno kolizjom jak i wypadkom - zielonogórscy policjanci cyklicznie prowadzą działania kontrolno-prewencyjne i sprawdzają przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Z policyjnych statystyk wynika, że kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jakimi są właśnie piesi.
Policjanci szczególnie reagują na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, w szczególności przed i na przejściach dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i inne wykroczenia popełniane w stosunku do tej grupy uczestników ruchu drogowego. Jednakże również piesi muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku popełnienia wykroczeń w ruchu drogowym, np. przechodzenia w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle.
Mundurowi zwracają również uwagę na parkowanie na chodnikach, w strefach zamieszkania, ponieważ otrzymują bardzo wiele zgłoszeń o tym, że kierujący blokują przejazdy, wyjazdy, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają pieszym poruszanie się. Najwięcej takich zgłoszeń mieszkańcy przekazują Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie internetowo wskazują miejsca, w których kierujący łamią przepisy.
Policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym, narażających innych uczestników ruchu. Na pewno jak zwykle surowego traktowania mogą się spodziewać nietrzeźwi kierujący. Mundurowi podczas działań obserwują skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne, wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.
Celem takich prowadzonych cyklicznie policyjnych działań jest przede wszystkim ograniczenie oraz w miarę możliwości wyeliminowanie zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.