Nadmierna prędkość jest najniebezpieczniejsza na drogach
Zielonogórscy policjanci, podobnie jak koledzy w całym kraju, prowadzą dzisiaj (15.07) działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. To wciąż najbardziej niebezpieczny czynnik zwiększający zarówno ryzyko wypadku drogowego jak i zwiększający jego negatywne skutki.
Policjanci od wielu lat alarmują, że najniebezpieczniejsza na drogach jest nadmierna prędkość. Odpowiada za ponad 1/3 śmiertelnych wypadków w naszym kraju. Mimo zaostrzających się przepisów, polscy kierowcy wciąż przekraczają dozwoloną szybkość nie dostosowując jej do warunków i swoich umiejętności. Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego każdego dnia - nie tylko podczas dzisiejszych działań – kontrolują drogi powiatu i sprawdzają prędkość jadących pojazdów.
Mimo, że zaostrzone przepisy obowiązują już od długiego czasu, nie ma tygodnia żeby chociaż jeden z kierujących nie stracił uprawnienia za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Dodatkowo – niestety część ukaranych w ten sposób „piratów drogowych” decyduje się na kierowanie pojazdem mimo zatrzymanych uprawnień.
W ciągu ostatniego tygodnia zielonogórscy policjanci zatrzymali prawa jazdy aż 10 kierującym za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Najbardziej niefrasobliwy był kierujący Skodą w Sulechowie na ul.Warszawskiej – mimo, że to miejsce częstych kolizji i jest tam ograniczenie do 50 km/h, mężczyzna miał na liczniku 141 km/h. Stracił prawo jazdy, został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych.
Bardzo niebezpiecznego zachowania dopuścił się również kierujący Volkswagenem w Wilkanowie, który na wysokości skrzyżowania dróg i przejścia dla pieszych miał na liczniku 125 km/h! Ten kierowca także został ukarany mandatem karnym, otrzymał punkty karne i oczywiście policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.
Prędkość to główny czynnik wpływający na ryzyko wystąpienia wypadku drogowego, a ponadto znacznie zwiększa skalę skutków wypadku. Jest to najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków i zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych, już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny technologicznie samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy zbyt dużej prędkości.
Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.