Bądźmy bezpieczni w Internecie
Zielonogórscy policjanci przez cały rok podczas spotkań profilaktycznych z młodzieżą mówią o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Ostatnio okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa był Dzień Bezpiecznego Internetu.
W dniach od 10 do 14 lutego 2020 roku Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze prowadziła działania profilaktyczne pn. „Dzień Bezpiecznego Internetu – Działajmy Razem”, których celem było propagowanie bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach prowadzonych działań odbyło się 30 spotkań edukacyjnych, w których wzięły udział 792 osoby. Spotkania adresowane były do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Policjanci uczestniczyli również w spotkaniach z rodzicami oraz gronem pedagogicznym. Podczas spotkań oraz wykładów z dorosłymi także poruszano problematykę cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie.
Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii zwiększa się też skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Młodzi internauci „poruszając się” w sieci narażeni są niestety na odbieranie niebezpiecznych treści, np. pornografia, informacje o substancjach psychoaktywnych. Korzystając z czatów, komunikatorów i portali społecznościowych zawierają nowe znajomości, co czasem ich naraża na kontakt z niebezpiecznymi osobami. Wzrasta prawdopodobieństwo, iż staną się ofiarami przestępstw popełnianych z użyciem Internetu (kradzieże, szantaże, oszustwa). Zdarza się, że umawiają się na spotkania z osobami poznanymi w sieci nie zachowując odpowiedniej ostrożności.
Wśród uczestników spotkań ze starszych klas szkół podstawowych oraz ze szkół średnich policjanci szeroko omawiają zjawisko cybeprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich za popełnianie czynów karalnych również w sieci. W trakcie każdego spotkania uczniowie uwrażliwiani byli na ochronę prywatnych danych, takich jak : adres, numer telefonu, adres e- mail, zdjęcia, hasła ( do poczty, komunikatora) po to, aby nie wpadły one w niepowołane ręce i nie były wykorzystywane w niewłaściwy sposób. Policjanci apelują również, aby nie krzywdzić innych użytkowników Internetu i nie zamieszczać obraźliwych opinii, nie wysyłać nieprzyjemnych maili lub wiadomości na komunikatorach.
na podst. oprac. podinsp. Wioletty Sokołowskiej – Domagała