Aktualności

Nietrzeźwi i odurzeni niebezpieczni za kierownicą

Data publikacji 30.01.2020

Zielonogórscy policjanci niemal codziennie zatrzymują kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub odurzonych narkotykami. Dzisiaj kolejny kierowca ma zatrzymane prawo jazdy – jechał swoim ciągnikiem siodłowym z Czech do Danii mając prawie 0.5 promila alkoholu w organizmie.

 

Policjanci KMP w Zielonej Górze od początku roku zatrzymali już 29 nietrzeźwych kierujących (powyżej 0,5 promila), 28 kierujących pod wpływem narkotyków i 14 kierujących po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila). Mimo zwiększenia kar wciąż znajdują się nieodpowiedzialni, którzy pod wpływem alkoholu decydują się kierować samochodami i stwarzają tym samym zagrożenie w ruchu drogowym.

Od wielu lat piszemy o działaniach Policji zmierzających do ograniczenia liczby pijanych kierowców na polskich drogach. Wszyscy policjanci KMP w Zielonej Górze oraz pełniący służbę w naszym powiecie policjanci SPPP KWP w Gorzowie Wlkp. w czasie służb patrolowych kontrolują trzeźwość kierujących pojazdami. Niestety mimo wzmożonych kontroli, zaostrzenia kar wciąż niemal każdego dnia zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący, a także coraz częściej kierujący pod wpływem narkotyków.   Najbardziej niebezpieczne jest to, że zatrzymywani nietrzeźwi kierujący to często osoby, które mają w organizmie ponad 1,5 promila – taka ilość alkoholu znacznie ogranicza możliwości percepcyjne kierowcy i opóźnia jego reakcje na to co się dzieje na drodze.

Zatrzymany dzisiaj na Trasie Północnej zawodowy kierowca ciągnika siodłowego jechał z towarem w trasę z Czech do Danii. Zatrzymał go do kontroli drogowej patrol ITD i kiedy funkcjonariusze wyczuli od kierującego alkohol wezwali na miejsce patrol funkcjonariuszy WRD. Policjanci po zbadaniu kierującego stwierdzili w wydychanym przez niego powietrzu stężenie 0,46 promila alkoholu. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy, a samochód został sholowany na parking strzeżony skąd odbierze go uprawniona osoba z firmy transportowej.   

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.  Obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata.  

Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 6 miesięcy.

Kierowanie pojazdem pomimo cofnięcia uprawnień również jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.  

 

Powrót na górę strony