Działania PRZEJŚCIE zielonogórskiej drogówki
Zielonogórscy policjanci przez cały dzień prowadzili wczoraj działania „PRZEJŚCIE”, podczas których zwracali uwagę na zachowanie kierujących samochodami w stosunku do pieszych, szczególnie na jezdniach z dwoma pasami w jednym kierunku.
Aby zapobiec potrąceniom pieszych zielonogórscy policjanci organizują bardzo wiele działań i akcji na ulicach Zielonej Góry i innych miejscowości naszego powiatu. Wielokrotnie włączają się także do działań ogólnokrajowych. Wczorajsze działania „PASY” dotyczyły głównie przejść dla pieszych przez jezdnię, na której są dwa pasy w tym samym kierunku. To w tych miejscach często dochodzi do potrącenia pieszego, kiedy jeden z pojazdów się zatrzymuje, a drugi przejeżdża przez przejście czasem z dużą prędkością.
Policjanci przypominają, że to jest bardzo poważne wykroczenie drogowe – jeżeli kierujący nie zatrzyma się przed przejściem i nie ustąpi pieszemu pierwszeństwa może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł i otrzymać 10 punktów karnych.
Zielonogórscy policjanci są konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Kodeksu Drogowego i narażających innych uczestników ruchu. Zachowania niebezpieczne na drodze to nie tylko domena kierujących – piesi wchodząc na przejście „z biegu”, bez nawet krótkiego zatrzymania się i sprawdzenia czy kierujący ich zauważył i ma szansę zatrzymać samochód – również popełniają wykroczenie. Kierujący skarżą się również na osoby, które wchodzą na przejście wpatrzone w swój telefon, czy młodzież ze słuchawkami w uszach i kapturach na głowie – taka osoba nie ma nawet szans usłyszeć ostrzegawczego sygnału.
Podczas wczorajszych działań między innymi na ulicy Batorego i na ulicy Sulechowskiej policjanci zatrzymali dziesięciu kierujących, którzy popełnili wspomniane wyżej wykroczenia – nie zatrzymali się przed przejściem i nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu.
Pamiętajmy, że takie policyjne działania prowadzone są przede wszystkim w celu ograniczenia oraz w miarę możliwości wyeliminowania zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Zielonogórscy policjanci planują kolejne działania „PRZEJŚCIE” w nadchodzącym miesiącu.
PIESI PAMIĘTAJCIE!
- Pieszy przechodząc przez jezdnię jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności oraz korzystania z wyznaczonego przejścia dla pieszych tzw. "zebry". Pamiętaj jednak, że przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez jezdnię lecz nie zapewnia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami!
- Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w tym również na przejściu dla pieszych.
- Zabrania się przebiegania przez jezdnię, przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pamiętaj, że na jezdni w tej sytuacji jesteś gościem i to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed pieszym.
- Bądź dżentelmenem na drodze. Nie postępuj zgodnie z zasadą punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Dziś jesteś kierującym, jutro będziesz pieszym.
- Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W aglomeracjach miejskich takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem pieszych.
- Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza.
- Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać (z powodu zabłocenia, zaśnieżenia, oblodzenia itp.) pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
- Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi (twarzą do nadjeżdżającego pojazdu).
- Piesi mylą dwa pojęcia – widzieć i być widocznym. Sądzą, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. To błąd!
- Minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h – 80 metrów. Ponadto samochód poruszający się z prędkości 50 km/h przejeżdża w ciągu 1 sekundy aż 14 metrów! – to jest długość trzech zaparkowanych samochodów.
- Praw fizyki nie da się oszukać. W nocy przy złej pogodzie pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 20 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie – 50 metrów, jeżeli ma na sobie elementy odblaskowe – z odległości większej niż 150 metrów!