Współpraca policjantów przynosi efekty – podejrzany o oszustwa „na policjanta” spędzi 3 miesiące w areszcie
Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mężczyzna podejrzany o oszustwo „na policjanta” został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował go na 3 miesiące.
W ostatnim czasie na terenie Zielonej Górze bardzo intensywnie działali oszuści, którzy próbowali wyłudzić od osób starszych pieniądze metodą „na policjanta”. Niestety jedna z tych prób okazała się skuteczna i starsza kobieta nieświadoma podstępu, przekazała pieniądze oszustowi, wpłacając je na podane konto. Mężczyzna niezwłocznie podjął pieniądze w placówce bankowej na terenie woj. dolnośląskiego. Gdy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta próbowała odzyskać pieniądze, ale było już za późno. Natychmiast powiadomiła Policję.
Zielonogórscy policjanci rozpoczęli działania operacyjne i w ich wyniku ustalili, że osoba podająca się za policjanta podjęła pieniądze na terenie Legnicy. Wobec tego policjanci nawiązali współpracę z funkcjonariuszami z Legnicy, a ci wkrótce wytypowali potencjalnego sprawcę i zatrzymali go. Mężczyzna został przewieziony do Zielonej Góry, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.
Podejrzany to 32-letni mieszkaniec woj. dolnośląskiego, znany Policji i wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Śledczy będą sprawdzać także czy zatrzymany mężczyzna nie ma na swoim koncie podobnych spraw oraz czy nie jest zamieszany w inne takie zdarzenia, na terenie Zielonej Górze czy też województwa dolnośląskiego.
Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze 32-latek został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.
Ten przypadek pokazuje, że oszuści nie odpuszczają stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci od nikogo nie żądają pieniędzy. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, możecie mieć pewność, że macie do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku czy przelewach na poczcie zwłaszcza dużych sum pieniędzy i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy na wskazane konta, a już na pewno nie robią tego telefonicznie – to jest sposób działania oszustów!
Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.95 MB)