Bezpieczne zakupy przez Internet
Transakcje dokonywane przez Internet to coraz popularniejsza forma robienia zakupów, z której z roku na rok korzysta coraz więcej Polaków. Niestety Internet to także miejsce gdzie działają nieuczciwi kontrahenci chcący szybko wzbogacić się kosztem innych. Pamiętajmy więc o ostrożności w sieci, nie dajmy się oszukać, zwłaszcza teraz w szale przedświątecznych zakupów.
Internet służy nam już nie tylko do uzyskiwania informacji ale coraz częściej do robienia zakupów bez wychodzenie z domu. Dzięki sklepom i aukcjom internetowym możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu, dlatego coraz chętniej korzystamy z takiego rozwiązania. W szczególności przed świętami zwiększa się liczba transakcji internetowych, ale jednocześnie więcej osób pada ofiarami nieuczciwych sprzedawców.
Sposoby i możliwości dokonywania zakupów w Internecie nieustannie się zmieniają. Pojawiają się kolejne usługi, które powodują, że są one dużo łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Warto jednak zachować ostrożność, sprawdzić kontrahenta i upewnić się żeby nie zostać oszukanym.
Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Policja radzi, co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.
Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
- Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Unikajmy zakupu towaru po dużo niższej cenie niż na innych aukcjach lub w sklepach, bo może pochodzić z przestępstwa lub być towarem niepełnowartościowym.
- Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
- Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.