Działamy przeciwko dopalaczom
Zielonogórscy policjanci poważnie traktują temat zagrożenia dopalaczami. Oprócz działań profilaktycznych w szkołach i spotkań z młodzieżą, sprawdzany również wszystkie informacje o osobach, które dopalaczy udzielają oraz miejsca gdzie mogą być sprzedawane.
W listopadzie 2017r. rozpoczęliśmy cykl spotkań o charakterze edukacyjnym dla młodzieży w ramach Wojewódzkiego Programu Antydopalaczowego pn. “DOPALAM się SOBĄ”. Program realizowany był we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w wybranych klasach.
Najważniejszymi celami prowadzonych zajęć dydaktycznych było: przedstawienie zagrożeń związanych z kontaktem ze środkami psychoaktywnymi, (nikotyna, alkohol, narkotyki ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem dopalaczy) w aspekcie ich wpływu na funkcjonowanie w sferze psychofizycznej, a także w aspekcie przepisów prawnych. Istotnym celem było również rozbudzanie wzrostu świadomości młodzieży w zakresie problematyki uzależnień i ich konsekwencji społecznych oraz propagowanie oddziaływań profilaktycznych kształtujących umiejętności przewidywania zachowań własnych i innych osób.
Komendę Miejską Policji w realizacji programu wspierają Urząd Miasta w Zielonej Górze oraz Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze. Od listopada 2017r. do czerwca 2018r. odbyło się łącznie 51 wykładów adresowanych do młodzieży, w których wzięło udział 1768 osób. Spotkania odbywały się zarówno na terenie szkół jak iw Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Największa część spotkań z młodzieżą poświęcona jest zagrożeniom dla życia i zdrowia młodych ludzi oraz niebezpieczeństwom psychicznym i społecznym związanym z zażywaniem dopalaczy – nowych narkotyków. Oprócz podinsp. Wioletty Sokołowskiej – Domagała z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich, która prowadziła wykłady na temat: „Problematyka uzależnienia od substancji psychoaktywnych, w tym narkotyków nowej generacji – dopalaczy”, bardzo aktywną rolę w spotkaniach z młodzieżą pełnił kom. Jacek Magierski – Kobryń Naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową. Jako doświadczony praktyk w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w naszym powiecie prowadził ciekawą prezentację pt. „Problematyka Przestępczości Narkotykowej oraz Aspekty Prawne Narkomanii”.
Jednak działalność profilaktyczna i prewencyjna, to nie tylko edukacja młodzieży – to także konsekwentne działania i ciężka praca zielonogórskich policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową oraz innych służb. Wszyscy policjanci są szczególnie wyczuleni na problem handlu środkami odurzającymi i nawet kontrola pojazdu prowadzona przez policjantów z ogniwa patrolowego odbywa się również po to by ujawnić ewentualne substancje niedozwolone.
W zwalczaniu problemu narkotyków i dopalaczy policjanci współpracują ściśle ze Strażą Graniczną. Zarówno KMP w Zielonej Górze, jak i placówka SG w Zielonej Górze mają psy specjalnie wyszkolone do wyszukiwania narkotyków. Wspólne działania, kontrole w podejrzanych miejscach, to stały element współpracy. W czerwcu kolejny raz sprytny terier GOKI działał wspólnie z zielonogórskimi policjantami i funkcjonariuszami SG.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KMP w Zielonej Górze sprawdzają każdą informację o osobach, które zatruły się dopalaczami, ustalając w jaki sposób specyfiki znalazły się w posiadaniu osoby z naszego powiatu. Sprawdzane są wszelkie ślady i – tak jak kilka dni temu – zatrzymywane są osoby, które podejrzewane są o udzielanie tych niebezpiecznych środków. W ostatnich dniach w mieszkaniu jednego z młodych mężczyzn policjanci znaleźli oprócz przesyłek z dopalaczami, również tabletki extazy. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania narkotyków. Dodatkowo, jeśli potwierdzony zostanie w postępowaniu fakt udzielana przez niego dopalaczy innym osobom, mężczyzna usłyszy zarzut z art. 160 kk - narażenia innych osób na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.
Zielonogórscy policjanci współpracują również w tym aspekcie z Policją Niemiecką, w kwietniu br. wzięli także aktywny udział w polsko – niemieckiej konferencji pn. “Transgraniczna współpraca w zakresie zwalczania i zapobiegania uzależnieniom w Euroregionie Sprewa – Nysa – Bóbr”. Konferencja odbyła się w Forst w siedzibie Starostwa Powiatu Sprewa - Nysa w ramach Europejskiego Programu INTERREG VA.
na podst. inf.
podinsp. Wioletty Sokołowskiej – Domagała
kom.Jacka Magierskiego-Kobryń