Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 12.06.2018

Zielonogórscy policjanci od wielu już lat współpracują z klubami seniora czy placówkami opieki dla osób starszych i chętnie przyjmują zaproszenia na spotkania, lub też sami takie spotkania inicjują. Dzisiaj kolejne już spotkanie odbyło się na zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 

W spotkaniu oprócz policjantki, która mówiła o zagrożeniach przestępczego wykorzystania osób starszych, oszustwach „na wnuczka” i „na policjanta” oraz kradzieżach w mieszkaniach, uczestniczyły także miejski rzecznik konsumenta pani Krystyna Ujma i Powiatowy Rzecznik Konsumenta pani Kamila Szymańska, które mówiły o umowach na towary i usługi podpisywanych poza lokalem firmy oraz przedstawiały sposoby unieważnienia takich umów.

Uczestnicy spotkania dostali ulotki oraz specjalne naklejki przypominające ostrzeżenie przed oszustami.

Wielokrotnie piszemy i ostrzegamy o tym, że oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć pieniądze. Telefoniczna odmiana oszustw „na wnuczka” zmieniła teraz formę. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić żeby uniknął aresztowania. Pieniądze mają być rzekomo dla prokuratora, a odbiera je „policjant”.

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Prosimy przede wszystkim osoby starsze: NIE WPUSZCZAJCIE pod żadnym pretekstem obcych osób do mieszkań.

Zwróćmy także uwagę na osoby obce na naszym osiedlu, w bloku czy klatce schodowej. Oszuści przed wejściem do domu mogą obserwować osoby starsze.


Uwaga na oszustów!

  • Ostrzegajmy osoby starsze przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze,
  • Oszuści przychodzą do domów podając się za inkasentów, pracowników gazowni, administracji, pracowników opieki społecznej, NFZ lub ZUS.
  • Nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu spraw, albo oferują zwrot „należnych pieniędzy”, czasem proponują okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów.

 

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi

  • nie wpuszczać obcych osób do domu,
  • poprosić pracownika o legitymację, jeśli ma uczciwe zamiary pokaże legitymację,
  • nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
  • w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.

PAMIĘTAJMY!

  • Pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach,

Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary.

 

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny przekazywać pieniędzy osobom nieznanym.

 

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 997.

  

Więcej informacji na stronie:

http://www.oszustwanawnuczka.pl/

Powrót na górę strony