Szkolenie dla dyrektorów szkół
Zielonogórscy policjanci szkolili w Świdnicy dyrektorów szkół i placówek oświatowych podległych wójtom i burmistrzom oraz nauczycieli przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa.
Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze od wielu lat współpracują z placówkami oświatowymi w naszym powiecie. Odwiedzają nie tylko uczniów, ale również spotykają się z rodzicami i szkolą kadrę pedagogiczną. Cyklicznie również szkolą dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
W tym miesiącu takie szkolenie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej w Świdnicy, a zostało zorganizowane z inicjatywy Starosty Zielonogórskiego Pana Dariusza Wróblewskiego. Adresowane było do kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, dyrektorów szkół i placówek oświatowych podległych wójtom i burmistrzom oraz nauczycieli przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze prowadzili wykłady o charakterze interaktywnym oraz inicjowali dyskusję z zakresu omawianej problematyki.
Policjant z Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej w Zielonej Górze mł. asp. Mariusz Wąsowicz przeprowadził wykład: "Postępowanie w sytuacji zagrożenia terrorystycznego", podczas którego omówił podstawowe zasady postępowania w sytuacji zagrożeń terrorystycznych oraz zachowanie zwiększające nasze bezpieczeństwo jeśli zostaniemy zakładnikami terrorystów.
Policjantka z Wydziału Prewencji podinsp. Wioletta Sokołowska – Domagała przeprowadziła wykład na temat "Problematyki uzależnienia od substancji psychoaktywnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem dopalaczy", podczas którego przedstawiła zagrożenia związane z kontaktem ze środkami psychoaktywnymi (nikotyna, alkohol, narkotyki, w tym narkotyki nowej generacji), w aspekcie ich wpływu na funkcjonowanie w sferze psychofizycznej, a także niebezpieczeństwa społeczne wynikające z sięgania po substancje narkotyczne.
W dalszej części szkolenia Naczelnik Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową kom. Jacek Magierski – Kobryń przedstawił zagadnienia z obszaru: "Postępowanie w przypadku podejrzenia posiadania środków odurzających lub ich występowania na terenie placówek oświatowych". Omówił również kwestie aspektów prawnych narkomanii w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.
Funkcjonariuszka Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego mł.asp. Katarzyna Nowakowska – Skwarek przeprowadziła wykład interaktywny oraz inicjowała dyskusję zebranego grona pedagogicznego na temat: "Bieżącej współpracy pomiędzy szkołami, a Policją i Sądami w przypadkach popełniania czynów karalnych przez osoby nieletnie" definiując pojęcie osoby nieletniej, czynu karalnego oraz omawiając rodzaje środków wychowawczych i poprawczych.
W szkoleniu uczestniczyły łącznie 54 osoby, szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno ze względu na zakres tematyczny jak i możliwość wymiany informacji, doświadczeń oraz nawiązania dalszej współpracy.
na podst. oprac. podinsp. Wioletty Sokołowskiej - Domagała